supplementhacimyapmak

 

Yıllarca kas yapmak adına birçok bilim adamı farklı araştırmalar da bulunmuş, kimisi gıda takviyesi üretiminde rol almış, kimisi de formül bulmaya çalışmış. Sporcuların ilaç kullanma ile gıda takviyesi alma arasında gidip geldiği dönemde, birkaç üretici şirket, sporculara müjdeli haberler getirmiş. Bugün ise, gıda takviyeleri ile abartılı olmamak kaydıyla istenilen bir kütleye ulaşmanın mümkün olduğunu kullanıcılar gördü.

Kalite ve rekabet arttıkça, üreticilerin sundukları ürünlerin fiyatları düşüşe geçiyor. Kullanıcıların memnun olması için iyi bir şey. Ama bazı sporcular, gıda takviyelerini(supplement) doping ilaçların etkisi ve fiyatlarıyla beraber kıyas getiriyorlar. Bu kıyaslama anlamsız ve saçmadır.

“Dünya’ya bir kere geldik, öleceksek de cesedimiz güzel dursun” mantığı ile yola çıkarsak içi tezek dolu bir çukura düşmekten başka bir şeye benzemez. Nasıl olsa çukura düştük, içinde tezek olsa ne olur? İçinde tezek olsa çukurdan çıkman zorlaşır başka ne olacak!

Bu zamanlarda sporculara doğal yöntemlerle güzel forma ulaşabileceklerinin mesajını vermek, deveye hendek atlatmaktan zor. Bir tarafta bunlarla uğraşınca diğer taraf da kendilerini doğalcı zanneden bir grup, gıda takviyelerini eleştiriyor. Bu spor yapılacaksa sadece doğal beslenerek yapılmalı deniliyor. Buyrun birde buradan yakın.

Bakınız, bana sağlık, organik ve güzel yaşam ile forma girmekten bahsedebilirsiniz. Bende size ansiklopedi yazacak kadar geniş sohbet penceresi açarım. Organik ve doğal spor yaşamına destek veriyorum buna sözümüz kesinlikle olamaz. Yalnız, bana sakın, sadece yemek tüketerek ideal kas kütlesine ulaşacağınızdan bahsetmeyin ve bu sabırsız tembel gençlere de sağlıklı yaşam ve beslenme yanında gıda takviyelerini bir doping ürünü ve zararlı maddeler olarak göstermeyin. Gıda takviyeleri dediğimizde piyasaya cancanlı reklamlarla sunulmuş ürünlerin hepsini kast etmiyoruz. Temel gıda takviyelerinin doğal ürünler olduğunu ve kesinlikle doğru kullanımlarla hiçbir yan etkiye rastlanılmadığını bugün sağır sultan bile duymuş ve biliyor iken, meydana çıkıpta yüksek sesle eleştirmek, bu sporu bilmeyen cahil odun kafalı adamlar olduğunu düşünüyorum. Bunun daha da ötesi art niyetli insanlar olabilir bu çok daha kötü.

Salon ve internet ortamında defalarca sorulan ama tatmin edici yanıt alamayan binlerce vücut geliştiren gençlerimiz ve sporcularımız var. Bu soruların en başında, gıda takviyeleri ile kas geliştirmek. Bazıları öneriler üzerine takviyeler almış fakat zamanlamasını tam bilmiyor. Bazıları ise tam olarak neler alacağını bilmiyor. Kendinize sıkıntı yapmayın ve rahatlayın. Çünkü Dr. Dwayne Jackson’ın araştırması ve bilinen gıda takviyeleri kombinesi ile sizlere ideal bir gıda takviyesi alım tablosunu getiriyoruz

85 kilogramlık atletik bir sporcuya yönelik hacim programını örnek olarak verelim.

 

supps_bulk

 

SABAH İLK KALKTIĞINIZDA (Saat 06:00-07:00)

 Gece uzun bir zaman sonrası uyandığınızda bedeniniz çığlık atmaya başlar. Kolay değil, 8 saat mideniz aç kalmış. Ama korkmayın. Bu zaman zarfında bağırsak ve mideniz kendisini yenilemiş ve tertemiz hale getirmiş. Sabah uyandığınızda alacağınız ilk gıda, bedeniniz tarafından diğer vakitlere göre %100 daha iyi işleyecek ve kullanılacak. Çok şanslısın. Çünkü az sonra vereceğimiz gıda takviye tüyolarıyla, kaslarınızın gelişmesi ve anabolik gücünüzün artması doruk noktada olacak.

 

1-WEİGHT GAİNER

weight_gainerEvet biliyorum, bazıları Gainer takviyesinin vücuda yağ depolayacağını söyler. O kişiler bunu nereden uydurmuşlar hala anlamış değilim. Gainerler, yağsız kas inşa etme yolunda ideal yöntemlerden birisidir. Ürünün içerisinde %75 civarında Karbonhidrat ve %20 oranında protein bulunur. Üretici şirkete göre rakamlar değişebilir. Ortalama bir porsiyon Gainer’de 400-500 kalori bulunur. Eğer Gainer seçecekseniz, içerisinde Whey Protein olanından seçin. Ürünün içerisine mısır şurubu, sakkakroz ve fruktoz gibi şekerlerin bulundurulmamasına özen gösterin. Bu şekerlerle yapılmış gainerler, sabah sabah aç karnına hiç iyi gelmeyecektir. Sizin yağlanmanıza da sebep olabilir.

Kullanımı: Sabah uyandığınızda Gainer tozunu 2. önerdiğimiz gıda takviyesini de beraberinde karıştırarak su içinde çözün ve için. Bu porsiyon, kahvaltıya 30 veya(en iyisi) 60 dakika kala alınmalıdır. Üst üste alınır ve içilirse, yağlanmanıza sebep olur. (Süt içerisinde karıştırıp içerseniz kolay yağlanabilirsiniz.)

 

2-KREATİN MONOHİDRAT

creapureEğer mevzu kas geliştirmekse, ilk sırada kreatin adı anılır. Bunun dışında fazla muhabbete gerek duyulmaz. Kreatinle ilgili bolca bilimsel deney ve açıklamalar var. Artık araştırılacak bir şeyi de pek kalmadı gibi. Kreatin, Miyostatin(Myostatin) hormonunu bastırıyor yani durduruyor. Miyostatin hormonu ise kasların gelişmesini engelleyerek vücudun normal sabit durmasını sağlıyor. Kreatinin bloke etmesiyle kas gelişmesine ciddi fayda sağladığı açıkça görülüyor. Bir başka bilimsel faydası, uyarıcı hücreleri büyütüyor. Böylece kas hücrelerine su depolanıp, glikojen sentezinin dönüşü sağlanıyor. Anabolik sinyalin işareti. Kaslara enerji sağlaması da işin cabası. İnsulin benzeri Büyüme hormonu olan igf-1 hormonunun anabolik sinyal gücünü artırıyor. Bütün bu saydığımızı ele alırsanız, bir ayda 5 kilogram kas yapacağınızı düşünürsünüz. Bu ancak hayal olur. Yok öyle bir mucizevi takviye. Bu gıda takviyeleri uzun vadede alınacak ki, faydasını daha rahat görebilesiniz. Kullanıcılar 6-8 haftada sonuca ulaşmak istiyor. Kendinizi kandırmayın. Doğal vücudunuz bu kadar hızlı sonucu asla getirmez. Bu doğal döngüye ayak uydurmak için gıda takviyelerini en az 3 ay ara vermeksizin kullanmalısınız. Zamanı uzun bulup yan etkilerinden şikayet edecek tipler, bence günlük çektikleri ekzos dumanlarını sorgulasınlar. Gıda takviyelerini dengeli dozlarla kullandığınızda hiçbir yan etkiye rastlamayacağınızın garantisini verebilirim.

Kullanımı: vücut ağırlığınıza göre miktarı belirleyin. 80 kilogram vücut ağırlığına kadar olan sporcular 2gram kreatin alsın. Diğerleri 3-4 gram arasında tercihlerini kursunlar. Kreatin’i, Gainer tozunun içine katıp suyla beraber içiniz. Suyun soğuk olmamasına dikkat edin. Mümkünse ılık vaziyette için.

 

SABAH KAHVALTISI (saat 07.45-08:30)

100gram bol tahıllı buğdaylı çavdar ekmeği
2 bütün ve 3 yumurta beyazı
2 bardak taze sıkılmış portakal suyu(yaz aylarında vişne,şeftali,üzüm veya elma suyu)

1-VİTAMİN TAKVİYESİ

vitamin_tabletGıdaların metabolizması ve hücrelerin işleyişi için vitamin, mineral ve elementlere mutlaka ihtiyacınız var. Bunu gıdalardan karşılayabilirsiniz. Karşılamak için doğru düzgün sebze ve meyveleri aç karnına veya yemeklerden 10-20 dakika önce almanız gerekiyor ki genelde sporcular alamıyor ve bir zaman sonra vitamin dengesini bozuyor. Size bir kolaylık sağlamak istiyorum. Kendinize vitamin takviyesi alın fakat ucuz ve multivitamin tableti denilen bütün vitamin, mineral ve elementleri barındıran ürünleri tercih etmeyin. Bu tip ürünlerde bulunan bakır, krom gibi bazı elementler, diğer mineral ve vitaminlerin vücutta tam işlemesini engelliyor. Vücudunuzun temel ihtiyacı olan takviyeleri almalısınız. Yorgunluğunuzu atmak, kuvvetten düşmemek ve aldığınız gıdaların vücutta tam işlem görmesi açısından mutlaka desteğe ihtiyacınız var. Hangi vitamin, mineral ve element alacağınızı aşağıda listeledik. Bunların dışındakileri almaya ihtiyacınız yoktur.(Doktorunuza başvurup vitamin eksikliğinizi öğrenirseniz, daha iyi olur.)

Vitaminler:
B Kompleks vitaminler: B1 (tiyamin), B2 (riboflavin), B3 (Niasin), B5 (Pantotenikasit), B6 (Piridoksin), B9 (Folik Asit), B12 (Kobalamin), B15 (Pangamik asit).
C Vitamini(Askorbik), D Vitamini(yağda eriyen vitamin).
Elementler:
Demir, Çinko.
Mineraller:
Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum.
Kullanımı: Bütün sayılan vitamin, mineral ve elementler, kahvaltının ortasında su ile alınmalıdır.Çinko elementi akşam yatmadn önce zma diye önerdiğimiz takviye şeklinde almanızı öneriyorum.

2- OMEGA TAKVİYESİ

omega3Vücudunuz tarafından üretilemeyen yağ olan Omega-3(Alfa-Linolasit) ve Omega-6(Linolasit)  gibi sağlıklı yağlar tercihlerdir. Bu yağlar, büyüme hormonuna, damar sertliğine, protein sentezinin düzenlenmesine, İnsulin hassasiyeti olanlara, aşırı yağ bağlanmasına ve kalbin iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Omega ihtiyacınızı Saf birinci kalite sızma yağ alarak veya Balık yağı temin ederek sağlayabilirsiniz. Eğer bunları temin edemiyorsanız, Omega-3 gıda takviyesi alın.

Kullanımı: 1,5 yemek kaşığı Sızma zeytinyağı veya 1 yemek kaşığı Balık yağını yemekten sonra alın. Veya 500mg civarında katkısız Omega-3 kapsülü yarım bardak su ile içilir.

ARA ÖĞÜN ( saat: 10.35)

Öğle yemeğine gelmeden önce enerji rezerve ve kalori alımınızı yüksek tutmanız, sizin sağlıklı hacim almanızda çok ideal sonuç verecektir.

weight_gainer

1-WEİGHT GAİNER

Kalori ve enerjinizi dengelemek için zamanlama müthiş. Hemen kendinize bir porsiyon Gainer’i Keçi sütüyle beraber alınız. Eğer keçi sütü bulamıyorsanız, su ile içiniz.

ÖĞLE YEMEĞİ (saat:13.35)

Öğle yemeği içinde protein ve karbonhidrat zengini gıdalar tüketilmeli. Antrenman öncesinde, öğle vakti alacağınız bu gıdalar, size ciddi oranda yardımcı olacak.

1,5 porsiyon Bulgur pilavı (100gram)
3 dilim Bol tahıllı çavdar ekmeği
100gram Izgara Tavuk göğsü(derisi alınmış olmalı)

ANTRENMAN ÖNCESİ (15:30)

Hacim kazanmak için sıkı bir idmana ihtiyacınız var. Sıkı idman yapmak için, silahınızı önceden hazırlayıp mermilerinizi tabancanızın ateş yuvasına koymalısınız. Antrenmanlarınızın tam verimde geçmesi için idmanda performans, kuvvet ve gelişme duygusunun artmış olması mecburidir. Bunu sağlamak için gıda takviyesi almanız gerekiyor.

1-     L-ARGİNİN + C VİTAMİNİ

l_argininVücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması şart görülen aminoasit çeşididir. Sporcular için en çok dikkat çeken özelliği, “Nitrik Oksit” seviyesini artırmasıdır. Nitrik oksit, iskelet kas sisteminde kan dolaşımını artırır, ve antrenmanlarda daha az yorulma ve sıkı çalışmayı sağlatır. Bununla da kalmaz, antrenmanda kanla dolan kaslarınıza çok önemli aminoasit, glikojen ve diğer maddeler taşınır ve beslenir.

L.Arginin aminoasidin kan dolaşım sistemini düzenlemesi ve damarları açması, antrenmanlarda kaslarında kanla pompalanıp şiştiği görülür. Sporcuya en iyi motivasyon ve destek, bu şekilde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Son Bilimsel çalışmalar, L-Arginin maddesinin büyüme hormonu ve İnsulin hormonlarına destek sağladığı söylenmişti. Enerji kuvvetinin artması, kaslara destek sağlanması ve kas yorgunluğunu alması, sporcu için vazgeçilmez bir silah. Kasların gelişmesinde önemli etkenlerden birisi olduğunu söyleyebilirim.

Nitrik Oksit seviyesini artırmak için L-Arginin yanında c vitamini almak, işleyiş açısından önemli. Veya diğer nitrik oksit artırıcılarla kombine edilmeli. Biz herkesin kolay alabileceği destekleri sunuyoruz.

Kullanımı: L-Arginin ve C vitamini, Antrenmana başlamadan 45 veya 60dk(1 saat) önce aç karnına almanız gerekiyor. Yani, saat 15:30’da alacaksınız. Sporcu için önerilen L-Arginin miktarı ortalama 3000mg ve yanında 500mg C vitamini.

2-     WHEY PROTEİN İZOLAT

wheyproBu vakte kadar toplam 116gram protein aldınız. Aldığınız proteinler depo edildiği gibi vücudunuz tarafından yavaş ve standart ritimde işlem görüyor. Ama size, idman öncesi hızlı etki edecek ve antrenmanda kendisini hissettirecek protein gerekiyor. Bu açıdan Whey Protein İzolat veya Hidrolizat öneriyorum. Whey Proteinler, kana hızlı karışır ve BCAA aminoasit değeri yüksek olan proteinlerdir. Karbonhidrat ve yağ oranı çok düşük ve neredeyse barındırmıyor.

Kullanımı: Antrenmana 45 dakika kala 30gram Whey protein tozunu saf bir suyla karıştırıp içiniz.

 

 

supps_hacim

 ANTRENMAN VAKTİ (16:30)

Antrenmanlarınızı sıkı yapın. Basitçe ve maksimum kuvvete gelmeden setleri bırakarak idmanlarınızı bitirmeyin. Her set ve tekrarın hakkını verin. İki set arasındaki dinlenme sürelerini kısaltın. İdmanlarda sohbete dalmayın ve uzunca bir köşede dinlenmeyin. En uzun antrenmanınız 60-70 dakika olsun.

ANTRENMAN SONRASI (17:30)

Yıllarca denenmiş ve üzerinde tartışılmış antrenman sonrası alınacak takviyeler, bilim adamları tarafından kesinlik kazandı diyebiliriz. Bu konudan yola çıkarsak, ispatlanmış ve işe yaradığı kanıtlanmış ürünleri sizlere önereceğim.

Sporcular, antrenman öncesi alınacaklara önem verirler. Bu hataya birçok sporcu. Aslında antrenman sonrası yapılacaklar çok daha önemli. Bunu araba kullanmaya benzetebilirsiniz. Arabayı kullanmadıktan sonra sizin için arabaya yönelik bakım endişesi veya bozulma endişesi pek olmaz. Fakat, arabayı kullanmaya başladığınızda, benzininde azalma, yağını değiştirme, motor-lastik-su gibi bakım kontrolüne ihtiyaç duyarsınız.

Boşalan hücrelerinizi doldurmak, anabolik devreyi harekete geçirmek ve bundan istifade etmek için desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Anabolik devrenin harekete geçmesi ve kaslarınızın gelişmesine katkı sağlaması için 3 gıda takviyesi almanız gerekecek.

1-KREATİN MONOHİDRAT

creapureKreatinin gereksinimi yukarıda açıklamıştım. Antrenman sonrası, kreatin’in faydası öyle basitçe anlatılacak bir konu olmadığını söyleyeyim. Kreatin’in en önemli alma vakti, antrenman sonrasıdır.

Kreatin, boşalan kasları doldurmak ve kas yorgunluğunu en asgari seviyeye indirmek için alınır. Eğer kas yorgunluğu düşürülürse, kas ve kuvvetin gelişmesi hızlanır. Bunun önemi oldukça büyüktür.

Kullanımı: Diğer ürünlerle beraber bir su içinde çözülerek(250-300ml) içilir. Kreatin, 2-4gram arasında bir doz uygulaması yapılarak alınır.

2-AMİNOASİT TAKVİYESİ

amino_liquidAslında sporculara whey protein tozu öneriyoruz. Gerçeği şu ki, whey protein almak daha karlı görülüyor. Ama son zamanlarda bir grup bilim adamı, antrenman sonrası aminoasitlerin alınması daha karlı ve faydalı olabileceği kanısında. Aslında haksızda değiller. Çünkü, aminoasit direk çözülüp kana karışır ve eğer iyi bir aminoasit ürünü aldıysanız, içerisindeki değerli aminoasitleri diğer ürünlerle beraber çok daha etkili kullanabilirsiniz. Sporcular, tablet, kapsül ve sıvı formlarını kullanırlar. 10gram protein almak için bolca tablet yutmak gerekecek. Bu konuda birçok sporcu zorlanıyor. Biz size sıvı alımı öneriyoruz.

Kullanımı: Kreatin ve 3. önerdiğimiz takviye ile beraber karıştırılarak sıvı aminoasiti içiniz. Aminoasit yerine Whey Protein Hidrolizat ürününü kullanabilirsiniz.

3-DEKSTROZ

dekstrozBu bir D-Glukoz formunu barındıran küçük bir Mono sakkarit ihtiva eden basit şekerdir. Çok kolay mide-bağırsakta çözülür ve kana karışır. Bilim adamları bunun çok iyi bir taşıyıcı olduğunu söyler. Aminoasitle veya başka takviye ile beraber alınması durumunda normal alımlara göre çok daha fazla işe yarayacağını söylerler. Antrenman sonrası karbonhidrat ihtiyacını hemen karşılayacak olan dekstroz, kana hızlı karışmasıyla insulin seviyesini artırır ve boşalan kasların çabuk dolmasını sağlar. İnsulin hormonun güçlü bir anabolik etki ettiğini göz önüne alırsak, bu kombinasyonun muhteşem işe yarayacağını anlayabiliriz. Bazıları dekstrozu dil altında emerek alır ama ben size aminoasit ve kreatin ile birlikte bir içecek hazırlayarak almanızı öneririm.

Kullanımı: 50gram Dekstroz’u kreatin ve aminoasit ile birlikte alınız. Aminoasit kullanmıyorsanız, whey protein içeceğinizle beraber alabilirsiniz.

 

AKŞAM YEMEĞİ (saat 18:45)

Akşam yemeğinin şeklini aslında antrenmanlarınız belirler. Bu vakte kadar siz gıda takviyelerini alarak gerekli bütün önlemlerinizi aldınız ve her türlü saldırıya karşı kalkanınızı oluşturdunuz. Bu vakitten sonra akşam yemeğinde karbonhidratları çok yüksek almanıza gerek yok. Alırsanız, daha fazla hacim sağlayabilirsiniz buna garanti verebilirim fakat bu hacimin büyük oranda yağ ve su oranından ibaret olacağı kesindir.Bu ne demek olur? Hayal ettiğiniz baklavalardan uzak yağlı bir göbek manasına gelir.

1 porsiyon limonlu ve zeytinyağlı brokoli haşlama salatası
1 tabak sebze çorbası
100gram Somon Balığı
1 demet maydanoz
3 kaşık hazır mısır haşlaması

 

omega31-OMEGA TAKVİYESİ

Omega takviyesini yukarıda açıklamıştık. Normalde günlük öğünlerden sonra omega takviyesi alınır ve çok işe yarar. Biz sporcu takviyesinde günlük iki öğünde alınmasını yeterli görüyoruz. Balık yediğiniz zamanlarda omega almanıza gerek yoktur. Balığın yağını içebilirsiniz fakat dikkat edin kızarmış yağı içmeyin veya çok az yudumlayın.

Kullanımı: 1,5 yemek kaşığı Sızma zeytinyağı veya 1 yemek kaşığı Balık yağını yemekten sonra alın. Veya 500mg civarında katkısız Omega-3 kapsülü için.

ARA ÖĞÜN ( 20:45)

2-3 badem, avuç içi tuzsuz çekirdek, avuç içi leblebi
2 su bardağı kadar bitkisel çay(şekersiz çay)

YATMADAN ÖNCE (22.15)

Yatmadan önce alınacak gıda takviyesinin en başında kazein proteinler belirtilir. Bilimsel deneyler, kazein proteinin gerçekten çok işe yaradığını göstermiştir. Ben burada kazein protein önermedim. Çünkü çok gerekli ve olmazsa olmaz bir takviye değil. İki bardak ılık süt içmeniz, gece boyunca ihtiyacınızı karşılar. Bu konuda endişe etmenize de gerek yok. Size gerçekçi olmak zorundayım. Siz hiç, sporcuların kazein proteinli ve kazein proteinsiz kas gelişmesini inceleyen bir araştırma duydunuz mu? Veya okudunuz mu? Akademik olmasa bile bunun herhangi bir yerde çalışma yapılarak anlatıldığını gördünüz mü? Demek istediğim, kazein protein alma konusu, üreticilerin birazda ticarete el atmalarıyla ortaya atılmış bir gereksinim olduğu görülüyor. Buradan kazein proteinin işe yaramadığını tabiî ki de söylemek istemiyorum. Söylemek istediğim tek şey, kazein proteinin çok gerekli olmadığıdır.

 ZMA

zmaBu bir çinko gıda takviyesidir. Bunun keşfi, Avrupa da bazı sporcuların çinko ile magnezyum takviyelerini kombine etmesiyle ortaya çıkmış olmasıdır. Daha sonra araştırma ve geliştirme sayesinde ZMA ürünü üretildi ve sporcuların hizmetine sunuldu. Bir dönem işe yarayıp yaramadığı konusunda benimde ciddi endişelerim bulunuyordu. Zaman geçtikçe kendimde deneyerek ZMA’nın gerçektende çok işe yaradığını gördüm. En güzel ispatı, 3 hafta kullandıktan sonra doktora gidip kan değerlerini ölçtürmenizdir. Normal ZMA ürünün içerisinde, 12mg B6 vitamin, 450mg Magnezyum ve 30mg Çinko elementi bulunur.

ZMA’nın nasıl bir fayda getireceğini düşünüyorsanız, hemen bunu açıklayayım. Siz gece yattığınızda büyüme hormonu ve testosteron hormonu çalışır. ZMA sayesinde bu hormonlar, çok daha yüksek oranda çalışır ve kaslar dinlendirilir. Gece boyunca rahat uyumanızı sağlar. Gündemde olan bilimsel bir araştırmada, Amerikan futbolcuları üzerinde ZMA testi yapılır. Testlerde zma maddeleri 8 hafta boyunca kullanılır ve kuvvet testi yapılır. 8 hafta sonrasında plasebo grubuna göre %250 oranında kuvvetlerinin arttığı görülür. Testosteron ölçümlerinde ise plasebo grubuna göre %20 daha fazla ve İGF-1 hormonu %20 oranında yüksek çıkar. Herşey gösterşyor ki, zma almak yada çinko-magnezyum b6 vitamini kombine edip kullanmak, garanti fayda getiriyor.

Kullanımı: Etiketlerde belirtilen dozlarda yatmadan önce(5-10-15dk önce fark etmez) alınız. ZMA ürünü bulamadıysanız, eczaneden bir çinko ve magnezyum alıp birlikte kombine ederek kullanabilirsiniz.

YATIŞ: (saat 22.30)

KALORİ: 3.330
PROTEİN: 170 gram
K.HİDRAT: 505 gram
YAĞ:  70 gram

Tags: bulk | gıda takviyesi | hacim | kilo aldırıcı | kilo almak | kreatin | protein | sağlık ürünü | supplement | whey protein | zayıf insan | zma

Yorumlar  

 
+2 # gürcan 16-06-2011 13:35
Yulaf, protein tozu ve meyve varsa ne gerek var kilo aldırcıya?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # delidumrul 16-06-2011 20:44
arkadaşım herkesin bünyesi bir değil. ayrıca amaçlara göre alınan malzemede değişiklik gösterir. yani alınabilir bir problem yok !
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+19 # atakan 18-06-2011 19:04
bilgiler gerçekten çok güzel parası olana :)
öte yandan supplaments yığını kafa karıştırmayada bire bir :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # bülentcaner 16-08-2011 03:26
bu programı uyguluyorum aynen şu an 3. haftadayım. etkisini hemen hissediliyor. vücudum çok dinç. Acaba kaç hafta daha sürdürmem lazım. ben 6 haftalık ayarlamıştım programı- yaşım 26 boyum 181 ve 11 aydır bu sporu yapıyorum. haftada 4 gün piramit sistemde antrenman yapıyorum.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # murateren 03-11-2011 12:07
program bir çok kişiye ışık tutacak şekilde, bu sporla az biraz ilgilenenlerin dahi anlayacağı açıklıkta yapılmış. vücut bilime teşekkürler. yine aynı şekilde defizyon dönemi için bir program yapılması biz sporculara çok yararlı olacaktır :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ahmet arpacı 11-11-2011 09:13
benim kullandığım gainerın kullanım talimatına göre ana öğünlerden yarım saat 45 dk sonra ara öğün niyetine alınıyo burda kahvaltıdan önce ve öğle yemeğinden önce demişler acaba ben kahvaltıdan yarım saat sonra ve öğle yemeğinden hemen sonra alsam nasıl olur?bu şekilde kullanıp kilo aldım.ve bana mantıklı geliyo çnkü ana öğünden önce alınca tıkıyo iştahı kesiyo yemek yiyemiyosunuz.bi sorum da antremandan hemen sonra dekstroz demişsiniz.gainer alsam olmaz mı o da monosakkarit ve insülini yükseltiyo??
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-14 # okur 21-02-2012 01:19
Gıda takviyelerini dengeli dozlarla kullandığınızda hiçbir yan etkiye rastlamayacağın ızın garantisini verebilirim. demişsiniz bunu diyerek zaten geri kalan yazıyı okumama gerek olmadığını net bir şekilde anlattınız
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-3 # Berk 13-08-2012 07:24
Arkadaşlar KREATİN MONOHİDRAT kullanıcaksanız doktor önerisi ile kullanın derim çünkü diğer kaslar gibi kalp kaslarınıda geliştiriyor ve kalp krizini tetikliyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # diamond gym 13-08-2012 08:47
kreatinin kalp büyüttüğüne dair hiçbir yede bilimsel yada uygulama yok. Kreatin direk kas yapmıyor. Neden kalp kasınıbüyütsün? zaten kalp büyümesi biraz genetik birazda sporla zorlamayla olan birşey. Yada steroidlerin kalbi zorlamasıyla olacak şey. Kreatin direk kaslarada su depolamaz ki? :)) L.Arginin desen belki olabilir diyecem de- kreatin teorik olarakda mümkün gözükmüyor. Bunu form sayfasında hocalara sormak lazım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+14 # STRONGMEN 26-11-2012 09:52
SAGLAM BiR ARI POLENi O YUKARDAKiLERIN ALAYINA 10 CEKER.HEM GUC KUVVET KAYNAGI HEMDE KiLO ALDIRICI . HEMDE DOGADAN .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # salaklık-yapmayın 30-04-2013 00:39
YA MİLLET ADAM YUKARDA 10-11 DEĞİŞİK KİMYASALDAN BAHSETMİŞ. YAHU VÜCUDUNUZA YAZIK.!! DÜPEDÜZ REKLAM İÇİN SİZİN SAĞLIĞINIZA GÖZ DİKMİŞ VİCDANSIZ ADİ HERİFLER. AKLINIZI BAŞINIZA ALIN APTALLIK ETMEYİN. O SAYDIKLARI İLAÇLARIN HEPSİNİ ALSAN ZATEN BİR KAÇ MİLYARI GÖZDEN ÇIKARICAN. LAN BEN O KADAR PARAYI VERİNCE VÜCÜT SAĞLIĞINI SALLA AKIL SAĞLIĞIM BİLE BOZULUR A PEZOLAR.. İNSANLIĞINIZA SICIYIM SİZİN BEN YA .HAYRETLE SONUNA KADAR OKUDUM. SADECE SUNU SÖLÜYORUM PARA KAZANMAK İÇİN MİLETİN SAĞLIĞIYLA OYNUYORSUNUZ YA.. ALAYINIZIN ALLAH BELASINI VERSİN.. BAŞKA BİŞİ DEMİYORUM
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+8 # burhan dizdar 03-05-2013 02:15
gerizekalı- adamlar reklam yapmamış supplementlerle hacim yapmak isteyenlere yol göstermiş. Önce oku ve ufacık beynini bir çalıştır anlamıyorsan boşuna burda delilik yapma bu senin sorunun. İkincisi bu yukardakiler ilaç değil. Bunuda git öğren. doğal takviyedir. balık yağları protein aminositler gibi. Gerizekalı züppe. senin gibi götünü wc de yıkamasını bilmeyen lavuklar buraya gelir cahilliğini ortaya koyar. aklı sıra doğallık taslar. git sen önce yediğin domatesi sorgulada sona gel kim daha sağlıklı ve doğru iş yapıyor. bu arada yazdıklarını gerçek sporcular hiç dikkate almayacak boşuna götünle denize daldın. dikkat et arkadan joplayan olmasın.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ESEN KARABULUT 10-05-2013 20:51
BETA ALANINE İÇİN NE DİYORSUNUZ ARKADAŞLAR . İÇİNİZDE BETA ALANINE KULLANAN OLDU MU? VE YA DUYAN.BEN İNTERNETTEN BAKMIŞTIM OLDUKÇA FAYDALI BİR ÜRÜN GİBİ GELDİ BANA.ZARARI YOK FAYDASI ÇOK,AYRICA VUCUTTAKİ KAS KÜTLESİNİ ARTIRICI ÖZELLİĞİNDEN BAHSEDİYORDU MAKALE...NE DERSİNİZ.KONUNUN UZMANI OLAN ARKADAŞLARIMDAN CEVAP BEKLİYORUM.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # burhan dizdar 11-05-2013 21:20
bende beta alanin hakkında bir kaç yazı okudum ama hiç kullanmadım. Bu soruyu moonstar hocaya sor forumdan en iyisini o söyler bence ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # düşünen adam 14-05-2013 21:30
Bazı sağlıkçı ve uzman kişilerin doğal destek derken bunuda firmaların üretebilecekler ini söylemek lazım, mesela suyu ve yağı azaltılmış süt yapılabilir, böylece yarısı protein olur şimdi yarısı protein olan süt ürünü protein tozlarının fiyatını kıyaslayın bakalım nasıl bi fark göreceksiniz, on katı fiyat veriliyor, sporcular düşünülmüyor, iyi beslenemeyenler düşünülmüyor. Sebze destekli takviyeler yapılabilir tarımda kaliteye gidilir. Geniş düşünmek lazım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # burhan dizdar 15-05-2013 00:16
iyi güzel diyorsunda, bu protein tozları yani anlattığın işlem yapılır ama böyle satılırsa müşteri bulmaz. Protein satıcılar elde ettikleri proteinleri izole veya hidrlize forma sokarak satıyor ve bu işlem pahalı bir işlem. anlattığın gibi kat kat kar yapıpda satmak yok. Geniş düşünmek lazım demişsin çok da güzel fikir ama protein tozları hakkında geniş bilgi almak lazım o yönün eksik kalmış kanka :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # bumbumpow 29-05-2013 20:08
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık , fakat bu kadar çok gıda takviyesini almaya kalkışacak olursak aylık 500-600 TL'yi gözden çıkarmamız gerekir sanırım . Bunu da birçok kişi yapamaz . Birde izole whey öneriyorsunuz , okuduğum bir yazı protein tozları izole edilirken birçok proteinin işlemler sırasında öldüğünü ve faydasız hale geldiğini söylüyordu . Bu konuda ne düşünüyorsunuz ...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # erdal yanık 29-05-2013 22:05
proteinler işlem görürken vitaminler ölüyor diye biliyorum. Bunu forumda sor bence. burdan cevaplama yok. Makaleyi okudum ama adamlar hepsini kullan mecbur demiyor. hacim yapanları yazmış. E tabi hepsini almak cebe zarar :)
Ama abi öyle tipler varki adam okuyor ne yazdıysa hepsini alıyor hatta ben cep telefonunu satanları bile gördüm.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Eren 28-08-2013 00:25
Hocam Paylaşımınız için Teşekkürler öncelikle,

arkadaşlar Bu programı hacim kazanana dek mi sürdürüyoruz yoksa süreklimi?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Cumaliadana 29-08-2013 21:57
Bu makale kesinlikle kilo alımı için yazılmış galiba bıkalar karbonhidratı basitşekerlerde n almak çok saçma ve gereksiz insan sağlığına çok zarar verir bikere gainer kullanmak bence çok gereksiz onu kullanacağına günde 2 tane kare damak çikolata ye aynı değerleri alırsın 100 gram fındık ye yağında karbonunda proteininde gainera göre çok daha iyisini alırsın beğenmedim olmamış supplementlerde n günde en fazla 50 gram protein almak yeterlidir oda sabah aç karnına 25 spor sonrası 25 olarak geri kalanını normal beslenerek karşılamak lazım son bi söz hidrolize yerine izole whey bence daha iyidir kolay gele
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ahmet faruk türkmen 11-12-2013 00:21
Alıntılandı Cumaliadana:
Bu makale kesinlikle kilo alımı için yazılmış galiba bıkalar karbonhidratı basitşekerlerde n almak çok saçma ve gereksiz insan sağlığına çok zarar verir bikere gainer kullanmak bence çok gereksiz onu kullanacağına günde 2 tane kare damak çikolata ye aynı değerleri alırsın 100 gram fındık ye yağında karbonunda proteininde gainera göre çok daha iyisini alırsın beğenmedim olmamış supplementlerde n günde en fazla 50 gram protein almak yeterlidir oda sabah aç karnına 25 spor sonrası 25 olarak geri kalanını normal beslenerek karşılamak lazım son bi söz hidrolize yerine izole whey bence daha iyidir kolay gele

2 tane cikolata'nin icindeki yaglari ne yapacagiz? 50gram protein yerne 25 gramda alabilirsin. biz burda takviyeden bahsediyoruz.Hatta hic takviyede alinmayabilir.(ayrica arkadasim biz zaten iki ögün protein önermisiz)
whey izole'nin iyi oldugunun isbatini ver bizde bilelim ögrenelim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # ali37 17-09-2013 21:40
bu bir çeviri mi yoksa tamamen kendi yorumun mu ilk onu öğrenmem lazım..çünkü bu kadar takviye oldukça çok..Miyostatin hormonunda bahsetmişsin bu hormon boşuna mı kas gelişimini engelliyor hepsinin bir nedeni vardır..öyle miyostatini engelleyerek kafamıza gore iş yapmak saçma olur bence..belki bu program yılda 1 ay filan yapılır sonar bırakılır..ki takviyeyi zaten doğal almak varken yapay kullanmak bana oldum olası saçma gelmiştir.. :-? kaynak varsa paylaşırsan sevinirim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ahmet faruk türkmen 11-12-2013 00:07
Alıntılandı ali37:
bu bir çeviri mi yoksa tamamen kendi yorumun mu ilk onu öğrenmem lazım..çünkü bu kadar takviye oldukça çok..Miyostatin hormonunda bahsetmişsin bu hormon boşuna mı kas gelişimini engelliyor hepsinin bir nedeni vardır..öyle miyostatini engelleyerek kafamıza gore iş yapmak saçma olur bence..belki bu program yılda 1 ay filan yapılır sonar bırakılır..ki takviyeyi zaten doğal almak varken yapay kullanmak bana oldum olası saçma gelmiştir.. :-? kaynak varsa paylaşırsan sevinirim

makale ceviri degil.ceviri olunca aa o zaman dogru mu diyecektik ne ilgisi var ki? :-) Takviye programı adı üstünde gıda takviyesi arkadaslar. Yani gidayi alamayacak olanlar zamanlamasi olmayanlar veya 3 secenegi secmek isteyenler icin. Biz dogali birakin gidin takviye alin yoksa gelismezsiniz mi diyoruz? mesaji dogru anlamak lazim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # BOZKURT 06-12-2013 16:02
8aydir bu spora gdiyorum. sadece amino aliyorum ve saatiyle besleniyorum. gonul isterki makaledeki tum urunleri almayi... ama yaptklarimda vucudumda cok iyi geliyo.dikkate alin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # sedat 07-06-2014 20:38
öncelikle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler..ben amatör futbolcuyum..30 yaşındayım ve fitness yapmaya başladım 2 hafta önce. 58 kiloyum 1.73 cm boyum.biraz kilo almak istiyorum. hocam bana Anabolic diye bir gıda takviyesi tavsiye etti,dünden itibaren kullanıyorum..yanlışmı yapıyorum acaba? saygılar...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Teodoro 12-09-2014 23:26
Hi, Neat post. There is a problem together with
your web site in web explorer, could test this?
IE nonetheless is the market leader and a big part
of people will miss your magnificent writing due
to this problem.

Here is my web page :: tinyurl.com/lcgb7fo
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SP Google+ Badge

Facebook

Sizce kas gelişmesindeki en büyük etken nedir ?

OBA

online-body-antrenorluk

Son Yorumlar

KİMLER ONLINE

Şu anda 45 konuk çevrimiçi