zekayiacmak

 

Zeka, ruh ve bedennin birlikteliğinden meydana gelen beynimizin işlevlerinden olan bir algılamadır. Yani, kavramlar ve algılar yardımıyla soyut ya da somut nesneler arasındaki ilişkiyi kavrayabilme, muhakeme etme ve bu zihinsel faaliyetleri uyumlu şekilde bir amaca yönelik olarak kullanabilme yeteneği’ne, zeka denir.

Zeka’nında değişik grupları bulunmaktadır. Kısaca bunlara bir göz atalım.

Sözel Zekâ: Kelimeleri etkili kullanma yeteneğidir. Dinleyerek öğrenmeyi sever, duygu ve düşüncelerini sözel ifadelerle aktarırlar. İyi yazarlar, iyi anlatırlar, kitap okumayı, kelime oyunları severler. Kavramlarla ve kelimelerle düşünürler. Sözel zekaya sahip insanlar daha çok yazar, gazeteci ve politikacı olurlar.

Sayısal Zekâ: Görsel zekası yüksek olanlar işittiklerini değil de, gördüklerini akıllarında daha iyi tutarlar. Film ve slayt gösterileri eşliğinde öğrenmeyi severler. Hayal dünyaları geniştir. Resimli kitaplara, sanatsal etkinliklere yatkındırlar. Renklere çok hassastırlar. Mimar, fotoğrafçı ve dekoratör olabilirler.

Müzik Zekâsı: Ritim, nota, ses tonu, ahenk, melodi gibi müzksel unsurlara aşırı duyarlıdırlar. Müziksel unsurları hemen farke derler, değerli bulurlar ve ifade ederler. Nota, solfej bilmeseler bile, melodileri hemen akılda tutarlar. Müzik eşliğinde çalıştıklarında öğrendiklerinin kalıcılığı artar.Tempo tutma, mırıldanma, ıslık çalma, eşlik etme, müzik dinleyerek kitap okuma sevdikleri şeylerdir.

Bedensel Zekâ: Bir sorunu çözmek, bir model oluşturmak, bir şeyler üretmek için bedenlerini, ellerini, parmaklarını kullanabilme gücüdür. Bedensel zekası yüksek olanlar, duygu ve düşüncelerini dokunarak, hareketlerle anlatmada beden dilini kullanmaya çok yatkındırlar. Koşmayı, zıplamayı, mimik ve jestleri kullanmayı, bir yerler inşa etmeyi çok severler. El becrileri iyidir, tamir işlerini çok rahat yaparlar. Başkalarının mimik ve jestlerini kolayca taklit ederler. Sporcuların, aktörlerin, heykeltıraşların çoğu bedensel zekası yüksek olan insanlardır.

Sosyal Zekâ: Çevresindeki insanların duygularını, isteklerini, ihtiyaçlarını anlama, ayırt etme ve karşılaştırma gücüdür. Sosyal zekası yüksek olanlar, insanları tanıma konusunda çok başarılıdırlar. Liderlik özellikleri vardır. Yüz ifadelerine ve seslere, insanlardaki farklılıklara duyarlıdırlar. Yüzleri çok iyi okurlar. Analiz etme, yorumlama ve değerlendirme kapasiteleri yüksektir. Sözlü ve sözsüz iletişimde yetenekleri üstündür. Organize etmeyi, lider olmayı, başkalarına yardım etmeyi, empatik iletişimi ve öğretmeyi severler. Genellikle danışman, öğretmen ve siyasi lider olurlar.

İçsel Zekâ: Kendi ile ilgilenme, kendini tanıma, güçlü zayıf taraflarını fark etme yeteneğidir. Kim olduğu, neyi yapmak istediği, nelere yönelmesi gerektiğini, nelerden uzak durması gerektiğini bilme kapasitesidir. Bir şeyi düşünürken kendi duyguları, ilgisi, ihtiyaçları ve istekleriyle amaçlarını bağdaştırmaya çalışırlar. Bağımsız olma, kendilerini açık ve net dile getirme, olaylardan ders almaya yatkındırlar. Psikolog olmaya yatkındırlar.

Doğal Zekâ: Çevre, doğa olayları, ekolojik unsurlara aşırı duyarlıdırlar. Düşünürken doğa formları, hayvan-bitki figürleri ile düşünürler. Hayvan beslemeyi, doğayı, toprakla uğraşmayı önsemserler, Mevsimler, iklim olayları ile ilgilenirler. Hava tahmin konularına ilgi duyarlar.

Saydığımız zeka alanları, Howard Gardner tarafından araştırılmış zeka kavramlarıdır. Bir kişi bu saydığımız zeka kavramlarından birisine de sahip olabilir bir kaçınada sahip olabilir.

Zeka alanlarından sonra Zeka’nın üstünlüğüne bir göz atalım.

Yüksek zeka tanımı IG test derecesine göre belirleniyor. IQ derecesi 130-140 olanların durumu yüksek zeka ile tanımlanırken, 40 derece düşük alanlar ise düşük zeka olarak belirtiliyor. Fakat her zaman IQ seviyesi yüksek olanların akademik alanda daha başarılı olacağı veya hayatta daha başarılı bir mertebeye geleceği düşünülmemelidir. Başka bir anlatımla, Yüksek bir IQ derecesi, kesinlikle her şeyde başarı anlamına gelmemektedir. Yüksek zeka bazen pratik düşünmede bazen pratik uygulamada bazende farklı alanda ortaya çıkabilir. Hafıza ve zeka bazen ikili çalışır bazende kardeş gibidirler. Zek seviyesi düştükçe hafıza çemberi de daralmış görülür. Bu açıdan Zeka ve zihni açma yolunda bir araştırma yaparak sizlere faydalı olmak için bu makaleyi hazırladım.

 

Zekayı ve hafızayı etkileyen bir çok etken mevcut. Bunların bazılarını maddeler halinde sıralayalım:

1-) Çevre kirliliği: Toplumda gaz- pis hava sayesinde vücuda yeterli oksijen gidememesi ve bu nedenle zeka ile hafızaya olumsuz tesir etmesi Bilim adamlarınca anlatılmıştır.

2-) Stres ve Depresyonik Haller: Çevresel sorunlarla beraber birde genel hayatta yaşanan sorunlar, insanın stres ve hafif depresyonik bir hale alıyor. Bu olumsuzluklar devam ettikçe kronikleşerek büyümeye başlıyor. Beynin ciddi manada etkilendiği bu durumdan, hafıza ve zeka’nında ciddi manada etkilendiğini söyleyebiliriz.

3-) Katkı maddeler: Aldığımız konsantre ürünler, hazır paketli ömrü uzatılmış gıdalar ve ilaçlanmış meyve sebzelerimiz, vücudumuzda belli bir süre sonra sağlık anlamında alerji gibi büyük etkenlere sebebiyet veriyor. Bazı gıdalar ise unutkanlığa da sebep oluyor. Bu konuda ciddi manada teorik bilimsel makalelerde yer alıyor. Araştırılmış gıdalarda var.

4-) Anabolik-Androjenik İlaçlar: Sporcuların mecbur kalarak veya hür iradesiyle bu tür ilaçları kullanarak kas-kuvvet geliştirmeleri sonucunda vücutlarına kattıkları kalıcı ve geçici yan etkiler oldukça yüksek orandadır. Bunların da en başında konsantrasyon bozukluğu- hafıza geriliği-unutkanlık gibi etkenlerdir. Sporcular çoğu zaman bunun önlemini almazlar. Bunun sebeplerindne birisi de bilgisi olmamalarından kaynaklanıyor. Bazıları ise işine konsantre olduğundan o tür konulara tam giremiyor. Belki bu araştırma yazısı ile sporculara faydalı bir pncere açılır ve zihinlerini-zeka ve hafızalarını muhafaza ederler.

 

Zeka ve Hafızayı güçlendiren ve koruyan bazı Gıda takviyelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu takviyeler, doğal gıdaları temin edemeyenler için önerilmiştir. Aksi durumda sizlere, doğal bitkisel karışımlar önerebiliriz. İsterseniz gıda takviyelerine geçmeden önce doğal zihni açıcı kürlerden örnek verelim.

a.)   Zencefil+Bal (Zencefil tozu balla macun yapılır. Günde 2-3 defa 1 tatlı kaşığı içilir.

b.)   Oğul otu (1 bardak kaynar suya, 4-10 gram oğul otu ufalanmış yaprak konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

c.)   Karanfilli içecek (Meyve veya Yeşil Çay’ın içine birkaç karanfil konularak içilir)

d.)   Hanımeli yaprağı+taze dal kabuğu (1 bardak kaynar suya, 5 gram hanumeli yaprağı ve taze dal kabuğu konulur. 10dk. Bekletilip, günde birkaç bardak içilir.(1)

Şimdi sizlere önemli gördüğümüz 8 adet gıda takviyesini takdim etmek istiyoruz.

 

acetyl_lcarnitine

Asetil-L-karnitin(Acetyl-L.Carnitin)(ACL)

Karnitin, yağları transport eden moleküllerin enerji ve diğer endeksli çalışmalarda kullanmasını sağlayan bir maddedir. Eksikliğinde yağ yıkımı bozulur ve yağlardan enerji üretilemez. Normalde hücrelerde yapıldığından eksikliğine pek rastlanılmaz. Ancak, ağır karaciğer veya böbrek yetmezliklerinde eksikliği ortaya çıkabilir.

Karnitinin beyini koruduğu bilimsel verilerle açıklanmıştır. Alzheimer hastalığı arttığında ACL’nin azaldığı görülmüştür. İtalya’da büyük bir klinikte yapılan araştırmada, günlük 1500mg ACL’nin yaşlılarda tesbit ettiklerine göre hafıza ve yaşlılığın getirdiği unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğuna iyi geldiği ve olumsuzluğu azalttığı açıklanmıştır. Tavsiye olarak devamlı kullanımlarda 500-1000mg doz ayarı tavsiye ediliyor. (2)

 

dha

Dokosaheksaenoik asit(docosahexanoic acid)(DHA)

DHA, beyine en çok ulaşan yağ türüdür. Genel anlamda Omega-3 yağ asiti olarakda bilinen alfa-linolenik asit’i beyin ile irtibatli olduğu ve konsantrasyonlarda başarı gösterdiği açıklanmıştır. Omega-3 yağları gurubunda eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahksaenoik asit (DHA) adı verilen çok önemli iki yağ asidi bulunur. Gıdalarımız arasında Balık, Anne sütü ve Sızma zeytinyağlarında bolca bulunabilmektedir.

EPA ve DHA vücutta alfa-linolenik asitten yapılabilirler. Fakat insan yaşlandıkça bu yapım gücü azalır. Hatta bazı genç yaşlardaki kişilerde bile bazı nedenlerden dolayı azalmaya başlar. Bu yüzden yaş ilerledikçe dışarıdan omega-3 alınmasının artırılması tavsiye edilmektedir. Eğer haftada 4-5 kere düzenli balık tüketiyorsanız o zaman yeterince DHA alıyorsunuz demektir. Fakat bu noktada da yine bir tehlike söz konusu. Balıklarda yüksek oranda civa çıkma veya kirlenen denizin veya havuzlarda yemle yetişen balıkların, vücuda olumsuz etki etmeside söz konusudur. Biz bu etapda sizlere sadece balık gıdası ile değil, günlük iki yemek kaşığı yatmadan önce saf sızma zeytinyağını içmenizi öneririz. Eğer bunu sağlayamıyorsanız direk olarak Omega-3 bitkisel jelatinli kapsüllerden günlük ortalama 1gram alarak kullanabilirsiniz.(3)(4)

 

e_vitamin

Vitamin E

Yag'da çözülen E vitamini etkisi gösteren 7 çeşit daha madde vardır ve bunların içinde en önemlisi a-Tokoferol’dur. E vitamini beyin yağlarını oksidasyona karşı korur. Dolayısıyla E vitaminin insanlarda nörodejenerasyona karşı koruyucu olduğu kabul edilir. E vitamini yaşla birlikte artan ve immün sistemi zayıflatan PGE2 isimli maddenin yapımını önleyerek immün sistemini güçlendirir. Böylece, yaşlanmayla birlikte artan otoimmün hastalıklara ve yaşlanmaya karşı da bir çeşit koruma sağlar. Bütün bu fonksiyonlar beyine ve hafızaya olumlu etki göstermesine sebep olur. Bitkilerde ve özellikle bitkisel yağlarda bulunur. Ayrıca yumurta ve keçi sütünde bulunur. E vitamini eksikliğinde kaslarda ve hafızada sorunlar görülmeye başlar.

South Florida Üniversitesinde yapılan araştırmada 4-5 ay boyunca kilo başına 200mg E vitamini deney farelere enjekte edildi. Çalışma sonrası E vitaminin yaşlılıkta oluşabilecek beyin sorunlarını azalttığını ve geciktirdiğini belirttiler. Daha sonra Amerikada yaşlılar üzerinde 6 ay boyunca doktor kontrolünde e vitamini takviyesi denendi ve olumlu sonuçlar alındığı rapor edildi.

Günlük 400-800IE doz ayarı tavsiye edilmektedir ve E vitamini alırken sentetik olanlarından almamalisiniz. Genelde D yada L gibi işaretlerle açıklanır. Doğal olmasına özen gösterin. (5)

 

ginkgo_biloba

Ginkgo Biloba

Ginkgo, Çin de 190 milyon yıldır varlığını sürdüren bir ağaçtan(beyin ağacı) elde edilen ve tamamen bitkisel özlü olan bir maddedir. Beyin ağacı yada mabed ağacı diye söylenen bu ağacın yapraklarından elde edilen ekstre, içerdiği etken maddeler nedeniyle, hafıza ve konsantrasyon sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Alzheimer hastalığının başlangıcında kullanılırsa, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Beyindeki kan akımını artırır.(6)

The memory Solution isimli kitabın yazarı Dr.Julian Whitaker;" Eğer size bir tane bitkisel özlü beyin fonksiyonları için tavsiye edebileceğim madde istenirse, ginkgo biloba yı öneririm" diyor.

Wisconsin-Marshfield Üniversitesinde fareler üzerinde yapılan deneylerde labirent testlerinde farelerin eskiye nazaran daha iyi sonuç aldıkları gözlemlenerek ginkgo’nun gerçekten zekayı açtığı ortaya çıkıyor. (7)

Journal of the American Medical Association’nin sergilediği araştırmaya göre alzheimer (beyinsel hastalık) hastalarına günlük yaklaşık 120mg Ginkgo biloba maddesini 52 hafta boyunca vererek test etmişlerdir. (8) Araştırmacılar, aldıkları sonuçlara göre hastalarda azda olsa, belirgin bir düzelmenin olduğunu rapor etmişlerdir. Gingko maddesi hakkında onlarca bilimsel veriler bulunuyor. Artık bu madde, beyin ilacı olarak espiriye girmeye başladı.

 

ps

Fosfatidilserin(phosphatidylserin)(PS)

PS, bir çeşit Fosfolipit maddesi olup, her insanın bedeninde, özellikle beyin ve hücre kaynağında bulunan gıdalardan soya ürünlerinde bulunan önemli bir etken maddedir.

PS'in son zamanlarda antikatabol görevi görmesi, kas geliştiren ve kuvvet spor camiasında ilgi görmüştü. Fakat bunu bilen çok az sayıda sporcu bulunmaktadır. Bunun yanında şimdi de Hafızaya ve beyine olan olumlu etkisi konuşuluyor. Yapılan Bilimsel çalışmalarda Stress’e maruz kalan deneklere verilen PS takviyesi ile beyinlerinin tekrar huzur kazandığı ve ciddi oranda düzelme görüldüğü tespit edildi. (9)

Memory Assessment Clinics Inc. in Maryland araştırmacıları, çıkardığı sonuçlarda günde 100mg PS takviyesinin 12 hafta boyunca alınması dahilinde öğrenme-düşünme kabiliyetini artırdığı bildirildi(10). Hafızanın yetersiz kaldığı ve geliştirmede yardımcı bir etki arandığı devrede PS'in 3-4 aylık bir kür programında faydalı olacağını belirtir ve kullanımı konusunda tavsiye ederiz.

 

tyrosin

Tirozin (Tyrosine)

Esansiyel olmayan bir amino asit olmasına rağmen vücutta birçok önemli maddenin üretiminde rol alır. Dışarıdan ilave olarak alınmasının bu fonksiyonlarını güçlendirdiği bildirilmiştir. Bu özelliği ile vücudun çok sayıda hayatî görevlerinde etkilidir. Tirozinin tedaviye dirençli depresyon ve endişenin kontrol edilmesine çok önemli katkı sağladığını göstermiştir. Beyin faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir. Buna göre zihin açma, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluklarında önemli faydalar arz etmiştir.

23 Amerikalı askerler üzerinde soğuk ve baskılı bir havada verilen günlük 100mg/kilo başına Tirozin takviyesinin NE seviyesini tekrar çalıştırıp düşmesini engellediği görülmüştür. Bu baskılı test olayı 4,5 saat içinde uygulanılmıştır. Bu şekilde kabiliyette başarının düşmediği ve bilakis arttığı tesbit edilmiştir(11)

 

Vinpocetin

Vinpocetin (VP)

Yeşil bir bitkiden elde edilen VP, beyine oksijenin daha iyi ulaşması ve transport işleminde fayda sağladığı bildirilmiştir. Avrupalı bilimciler bu maddenin etkisini bulmuşlar ve doğal olan bu bitkinin gerçekten herkesde işe yaradığını iddia etmişlerdir. Daha ğiyi belirgin etki görülmesi için bazen diğer maddelerle kombine edilmiş bazende vitaminlerle beraber eklenerek tek başına kullanımı sağlanmıştır. Amerikalılar bu maddeyi yağ yakmak içinde kullanıyorlar ve bazı yağ yakıcı takviyelerle kombine ederek etkiyi kuvvetleştirmek istiyorlar. Konumuz şu an zihni ve hafızayı açma yönünde olduğu için o konuya girmiyoruz. VP üzerinde yapılan avrupa ve amrikalı bilim adamlarının çalışmaları mevcut ve hepside olumlu sonuç verdiğini görüyoruz.

Bayanlar üzerinde yapılan bir araştırmada 12 saglıklı bayana günlük 40mg VP verildi ve 2 gün sonra yapılan çalışmada bariz bir şekilde hafızalarında gelişme kayıt ettikleri tespit edildi(12). Uzmanların tavsiyesi sabah-öğle-akşam olmak üzere günde 3 kere 5mg VP almaları. Eğer uzun süreli kullanılacaksa sabah-akşam 5mg almaları yeterlidir. 10mg doz ayarının aşılmaması öngörülüyor. Hafıza-zeka-konsantrasyon konusunda ciddi şikayeti bulunanlar ve ilaç alanlar, sabah-öğle-akşam 10mg ile bir ay boyunca veya 2-3 aylık ilaç kullanımları boyunca almaları önerilir. Fakat daha sonra dozlar tamamen düşürülmelidir.

 

zm_ekstresi

Üzüm Ekstresi (Vitis vinifera L.)

Üzüm’ün çok çeşitleri bulunuyor. Beyine en olumlu tesir eden üzüm, çekirdekli kara üzümdür. Dolayısıyla çekirdeği ile beraber tüketilmesi esastır. Üzümün içerisinde bol miktarda flavonoid olmayan resrevatrol, proanthocyanidin ve catechinflavonoid gibi bileşenler, B1, B2, C, E vitaminleri, potasyum, fosfor, sodyum, kükürt, magnezyum, tartarik, sitrik, malik, süksinik, fumarik , gliserik, glikolik, dimetil-süksinik, ve guinik asit gibi asitler bulunmaktadır. Üzüm çekirdeğinde bulunan proanthosiyanidin maddesinin beyin dokusunda serbest radikallerin sebep olduğu lipit peroksidasyonu ve protein oksidasyonunu engelleyerek antioksidan savunma mekanizmalarını güçlendirdiği, böylece zihni daha hızlı çalıştırdığı ve hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır(13).

Beyimne kan akışını sağlar ve oksijenin taşınmasında büyük rol oynar. Hazır takviye olarak Türkiye’de yaygınlığı olmamakla beraber, organik ve kaliteli olarak üreten Türk Bilim adamı Ahmet Maranki, Ülke içerisinde bunu üretti ve halka sundu. Şu an piyasada üzüm çekirdeği tozu ve kapsülüde bulunuyor. Bu açıdan her ikiside kullanılabilir. Aç karnına tüketildiğinde sınavlarda ve genel olarak zihni yorgunluğu ve zekayı açar. Her gün aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilmesi öngürülür. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce alınırsa faydası daha belirgin olur.

 

 

Kaynaklar:

1. Prof. Dr. Ahmet Maranki. Şifalı Bitkiler – Mozaik yay. Sayfa: 379 (2008)

2. Cipolli,Chirari, G. Effects of L-acetylcarnitine on mental deterioration in the aged: initial results. Clinical Terapeutica (Italian) 132:479-510, 1990

3. Werkman, S.H, Carlson, S.E.A randomized trial of visual attention of preterm infants fed docosohexanoic acid until nine months. Lipids 31:91-97, 1996

4. S. Watanabe, et.al., A High Alpha-Linolenate Diet Suppresses Antigen-Induced Immunoglobulin E Response and Anaphylactic Shock in Mice, Journal Of Nutrition 124: 1566-1573,1994.

5. Socci, D.J. et al. Chronic antioxidant treatment improves cognitive performance of aged rats. Brain Research 693:88-94, 1995

6. Prof. Dr. Ahmet Maranki. Şifalı Bitkiler – Mozaik yay. Sayfa: 137 (2008)

7. Gajewski, A., Hensch, S.A. Gingko biloba and memory for a maze. Psychological Reports 84:481-484. 1999

8. Le Bars, P.L., et al. A placebo-controlled, doubleblind, randomized trial of an extract of ginkgo biloba for dementia, North American EGb Study Group. Journal of the American Medical Association 278:1, 327-1,332, 1997

9. Monteleone P., Beinat L., Tanzillo C., Maj M., Kemali D., Effect of phosphatidylserine on the neuroendocrine response to physical stress in humans. Neuroendocrinology. 1990 Sep; 52(3):243-8.

10. Crook, T.H., et al. Effects of Phosphatidylserine in age-associated memory impairment. Neurology 41:644-649, 1991

11. Banderet, L.E., Lieberman, H.R. Treatment with tyrosine, a neurotransmitter precursor, reduces environmental stress in humans. Brain Research Bulletin 22:759-762, 1989.

12. Subhan, Z., Hindmarch, I. Psychopharmacological effects of vinpocetine in normal health volunteers. european Journal of Clinical Pharmacology 28:567-571, 1985

13. Grape seed extract acting on astrocytes reveals neuronal protection against oxidative stress via interleukin-6-mediated mechanisms. Cell Mol Neurobiol. 2009; 29(8): 1121-1129.

Tags: beyin | dha | gingko biloba | hafıza | karnitin | konsantrasyon | phosphatidylserin | supplement | tyrosin | unutkanlık | üzüm ekstresi | vinpocetin | zeka | zihin

Yorumlar  

 
-1 # hobbit 25-12-2011 04:23
benim bildiğim en etkili şey, sınava aç karnına girmek ama sınavdan 45 dakika önce 40 adet siyah çekirdekli kuru üzüm yemek. Bak göreceksin nasılda konsantrasyon ve beyin çalışıyor. Bizzat denenmiştir.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # omega 3 un dıkkatıne 03-01-2012 17:04
meraba ben lıse ogrencısıyım ve bılgımı uzun surelı kullanmak ıcın balla cevızıı karıstırıp yıyıyorum en az gunde ıkı kez yap bunu ıkıncı kez yaptıgımının ıcınede muz ezıyorum oyle yıyıyorum yatmadan once bır bardak sutumuıcıp bırtatlı kasıgı onu yıyıyorum hem derse baslamadan yıyıyınce bılgılerımı uzun sure aklımda tuta bılıyorum ıstedıgın kadar ye ama ben balı fazla sevmedıgımden dolayı gunde toplam 3 tatlı kasıgı yıyıyorum bundan cok etkılı oluyo sabahlarıda 1 bardak sutume 1 kasıgı bal karıstırınca eve gelıp tekrar yapmama bıle gerek kalmıyo gınede sen bılırsın ıstersen bır dene ama zararı yok aksıne faydası var
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # Sinem 08-09-2012 14:17
gingko bilobayla omegayı deneyeceğim. Daha önceleride ikisi hakkında çok şey duymuştum.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # 68Furkan 03-02-2013 19:47
Yukarda ki zeka türlerinin geneli hemen hemen hepside var sayılır.bu bilgileri bizimnle paylaştıgınız için tşkler başarılar.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ali37 17-09-2013 21:22
yalnız sınavlar öyle sadece takviyeye bakmaz..ilgililere duyrulur
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # azad 20-03-2014 15:01
Solgarın Nero-Nutrıens deneyin yalnız Omega-3 950 ile devam edin faydasını görürsünüz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # Aurora 12-08-2014 02:06
In a frank interview with GQ Magazine, Fox said that she fell in love with a female stripper when she was eighteen and used the
experience to illustrate her belief that all humans are born with the ability to be attracted to both sexes.
As far as TV watching and Movie watching, Fancast is an overall great choice.
* Survivor from CBS combines wilderness survival
as a team player and as individuals in this competition for a top prize of $1,000,
000.

Visit my web page: Les Brown Arşivleri
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # Maricruz 15-08-2014 18:54
Obviously the Bollywood jobs are different from a regular
steady and salaried job in Government or private companies, but the prospect of jobs
in Bollywood is huge. To watch cinema online, we
simply do not need to mount in a reserve nearby a theaters
to squeeze tickets or outlay income for anything.
The romantic movie is a story about how Harman Baweja has just ten days
to win over the love of his life, Priyanka Chopra.

Also visit my blog post bedava izle
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SP Google+ Badge

Facebook

Sizce kas gelişmesindeki en büyük etken nedir ?

OBA

online-body-antrenorluk

Son Yorumlar

KİMLER ONLINE

Şu anda 149 konuk çevrimiçi

KARIŞIK MAKALE