steroidkullanim

 

Anabolik Steroidler, birer sentetik hormonal ilaçlardır. Aktif spor alanda hem amatör hemde profesyonel branşlarda anabolic-Steroids-1kullanımı oldukça yaygındır. Bunun da ötesinde, serbest sporcuların sık sık baş vurduğu performans artırıcı kaynak olarak bilinir. Yıllardır, en çok sorulan sorulardan birisi de, steroid ilaçlarının ne zaman kullanılması gerektiği ve başlangıç yaşının ne zaman olduğu sorusudur. Avrupa ve Amerika internet sitelerinde bunun tartışması bolca yapıldı.13 senedir bunun muhabbeti yapılmasına rağmen, bugün bile hem avrupa, amerika hemde kendi ülkemizde tartışılmaya devam ediliyor. 12 yıllık deneyimim içerisinde bu soruya ve steroid gündemine ilginç bilgiler yakaladığımı söyleyebilirim. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

VücutBilim sitesinin temel özelliği, sporcuların sorularına cevap verebilmek için bilimsel bir çalışma yaparak makale oluşturmasıdır. Bu nedenle, her soruya doğru cevap verebilmek için çalışmak zorunda olduğumuzu belirtmek isteriz. Makalede, kesinlikle steroid kullanımına teşvik mahiyetinde her hangi bir reçete sunmuyoruz. Sadece enformasyon babında bir çalışma makalesini sizlere açıklıyoruz.

Doktorların reçeteyle, hasta olanlara yazdığı ilaçları, sağlıklı insanların kullanmasında muhakkak bir risk taşıdığı kesindir. Bunun doğru kullanımı, riskleri minimize ediyor olsada, sağlıklı insanların bu tür ilaçları kullanmak istemesi ne kadar doğru ve mantıklıdır? Üzerinde durmak gerekiyor.

Steroid kullanmaya karar vermiş kişilerin öncelikle temellerini sağlama alıp almadıklarına bakmaları gerekir. Buu noktada kullanıcıları üç gruba ayırmamız mümkün. Bunlar; Profesyonel sporcular, Amatör sporcular ve Serbest sporcular’dır.

21yas_alti

KAÇ YAŞINDA STEROİDLERE BAŞLANILMALI?

Androjen ve anabolik steroidler, büyüme yaşını tamamlamamış sporcular tarafından alınması sakıncalıdır. Çünkü steroidler, vücuda alındıktan sonra doğal büyüme faktörünü durdurur ve sadece ilaçlara bağlı bırakır. Oysa, bir erkek ortalama 21 yaşına kadar boy ve beden olarak gelişmeye devam eder. Kas, kuvvet ve dayanıklılık için 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bahsettiğimiz nokta serbest sporcular için çok önemlidir.

Müsabakalara giren amatör sporcular, uyguladıkları aktif spora göre öncelikle kendisini geliştirme adına mutlaka iki ile beş yıl arasında bir deneyimin geçmesi gerekiyor. Bunu şöyle ifade edebiliriz. Türkiye’de bir Boksör, öncelikle bir yıl boyunca temel eğitimini ilaçsız alır. Akabinde yavaş yavaş yaşadığı şehir için şampiyonluk müsabakalarına girerek şampiyon olur.  Daha sonra bunu bölge şampiyonluğu takip eder. Son olarak Türkiye şampiyonluğunu yaşar ve bunun hepsini steroid kullanmadan doğal ve gıda takviyeleriyle başarır. Çünkü bir boksörün o seviyeye ilaçsız gelmesi mümkündür. Bu aşamadan sonra avrupa şampiyonluğu veya balkan şampiyonluğu derecelerine girmesi de mümkündür. Sporcu, olabildiğince kendisini doğal ve ilaçsız hazırlamalı ve sadece gıda takviyeleriyle sonuca gitmelidir. Amatör branş’ta Olimpiyatlar haricinde, sporcuların steroid kullanması (yaşı kaç olursa olsun), doğru olmadığı gibi sonraki zamanlarda karşısına çıkabilecek güçlerle boğuşması bir o kadar zorlaşır. Verdiğimiz örnek bir dövüş sporcusu içindir. Bir Halterci için konu tamamen değişir. Bir vücut geliştirmeci, müsabakaya girmek istemiş dahi olsa, eğer yaşı 15-16 ise, bu durumda kesinlikle erken başlaması için kendisine steroidler uygun gösterilmemelidir. Bir kaç sene sıkı ve güzel bir program takip edilerek, vücudunun yoğrulması ve ileriki zamanlarda kolay gelişebilir hale gelmesi için doğal yöntemler uygulatılmalıdır.

Serbest bir vücut geliştirmeci, yaşı 25 dahi olsa, eğer ki vücudunu doğal anlamda çalıştırmamışsa ve kaslarını yoğurmamışsa, basit bir kur yapması bile, kendisi ve gelişmesi açısından kesinlikle iyi olmayacaktır. Bu tip kişiler, ilk 4 ayını gıda takviyesiz ve sonraki 4 ayını sadece protein tozu olmak kaydıyla doğal uygularlar. Bundan sonraki 16 ay ise kreatin, N.O (nitrik oksit) artırıcı ve bazı kombinasyonlu gıda takviyeleri kullanmaları mümkündür.

Diğer önemli faktör ise, vücut ağırlığının belli bir noktaya ulaşmasıdır. Örneğin boyu 175cm olan kişinin 75 kilogram ağırlığında olması gerekir. Doğal olarak 60 kilogram ile spora başlayıp, 65 kilogram vücut ağırlığı ile steroid kürüne girmesi, yanlıştır. 85 kg yağlı bir vücut ile küre girmeside yanlıştır. Mümkün mertebe yağ oranı %15 oranında olması sağlanmalıdır.

Şimdi kısaca Serbest sporcuların Steroidlere başlama sınırını hatırlayalım:

1.     Gelişme yaşını aşmış olması gerekiyor. Yani 21 yaşını doldurması esastır.
2.     Sporcunun, ilaçsız en az iki yıl doğal ve gıda takviyeleriyle idman yapmış olması gerekiyor. (iki yıl spor salonuna yazılıp, bunun ancak 10 ayını dönem dönem idmanla geçirdiyseniz, bu başarı niteliği taşımaz ve geçerli görülmez. 21 yaşını doldurmuş olan birisi, 23 yaşında steroidlere başlayabilir.)
3.     Steroid kürüne başlamadan önce vücut ağırlığı boy oranıyla sabit durması gerekir. Bu noktada yağ oranı %15 civarlarında olmalı ve bu noktaya gelmesi için çalışması şarttır. (Ektomorfi yapılı kişiler -5kg vücut ağırlığı ile başlamaları mümkün görülüyor. Diğer vücut tipleri için bu tolerans geçerli değildir)

 

anabolik_steroit

21 yaş altı Steroid kullanacak kişilerde oluşabilen riskler:

  • Steroidler, kemik büyümesini engelleyerek, kişinin boy anlamında uzamasını bloke eder. Normal bir insan, antrenman ve spor yaptıkça boyu 23 yaşına kadar da uzayabilir (bazı uzman biyologların görüşüdür).
  • Kemik ve bağ dokuları, 20’li yaşların başında ancak maksimum sıkılaşmaya başlar. Yani 16-17-18-19-20 diye ilerleyen yaşlarda her geçen ay ve yıl içerisinde tendon, bağ dokuları, kas lifleri ve kemikler güçlenir ve sıkılaşır. Steroid kullanıldığında bu bölgeler güçlendiği için daha fazla ağırlık kaldırılır ve kemik ile bağ dokusu zorlanmaya ve aşınmaya başlar. Dolayısıyla gelişmekte olan bu dokuların gelişme safhasıda durmuş olur. Genelde sporcularda bol bol kas yırtılması görülür.
  • 21 yaş altı gençler, endojen hormon üretimini artırır. Ayrıca deri hücreleri yenileniyor. Steroid kullanımıyla akneleri (akne vulgaris) iki kat daha fazla azdırarak, vücudun yüz, sırt, omuz ve azda olsa göğüs kısımlarında çıkmasına sebep olur. Diyet yapan sporcularda bu daha az görülür fakat gençlerin daha fazla kas elde etmek için sıkı bir beslenme takip edilmeyeceği malumunuzdur.
  • Son 15 sene içerisinde tespit edilen bir başka sorun ise, erken yaşta steroid kullanan kişilerin aile planlaması için çocuk sahibi olamama durumu söz konusudur. Araştırmalar gösteriyor ki, 21 yaş altı az ve hafif steroid kürü yapmış olanlar bile %90 oranında çocuk sahibi olamamıştır. Almanya’da sporcular üzerinde yaptığım araştırmada bir kere steroid kürü yapan sporcular bile, evlendiklerinde sperma kalitesizliği ve fertilite bozukluğu ile karşı karşıya olduklarına şahit oldum.Bu durum bana göre korkunç bir tablo ve yan etkidir.
  • Erken yaşta steroid kullananlar, daha çabuk kontrolsüz davranabilmektedir. Bunun da ötesinde çok daha sinirli ve düşüncesiz olabiliyorlar. Hata yapmaya çok meyilli olduklarıda gözden kaçmıyor.

 

35-40 yaş üzeri kişiler için Steroid tehlikesi

  • Belli bir yaştan sonra steroid kullanımı da bazı sorunları doğurabilir. Özellikle bazıları, ileriki yaşlarda steroid alımının çok daha faydalı olacağını düşünürler. Oysa bu yaşlardan sonra Prostat riski çok daha yüksektir. Steroid kullanılarak hücre mutasyonu oluşabilir ve bu sayede prostat hızlı büyüyerek prostat kanser vakasına yakalanılabilir.
  • 40 yaşından sonra steroid kullanan ve belkide bu kürlerin devamını getiren kişilerde kalp büyüme riski yüksektir. Bu elbette sizin ne kadar sağlıklı olup olmadığınıza bakar ama temelde Türk halkının yemek tablosu ve hareketsizliğine bakacak olursak, alınacak steroidlerin kalp kası büyümesine sebep olarak kalp krizi riskini doğurması yüksek olasılıktır.
  • Steroidler, normal doz ve dengeli gitmediği müddetçe yaşlılığa doğru saç dökülme riski artabilir.Kellik sendromu hızlanabilir.
  • Steroid kullanmadan önce, kişi eğer formda değilse, bu durumda kür sonrası göbek ve yağlanma çok daha kolay görülebilir. Bu birazda yapılacak diyet ve ilaç seçeneğine bağlıdır fakat temelde maksimum kas inşa etmek isteyenler için bu sorunlarla karşılaşmak yüksek olasılıktır.
  • Böbrek ve hazm sorunu yaşayanlar, steroid kürlerle beraber bu sorunlarını kolayca artırabilirler.

Bütün bu yan etkiler, sadece steroidler için değil, diğer ilaçlarıda erken yaşlarda kullanılmaması gerektiğini bizlere anlatır. Arnold Schwarzenegger dönemi sporcuları, genelde 20 yaşından sonra ilaç kullanan profesyonel sporculardı. O dönemde spor salonlarında ilaç kullanan kişilere pek rastlanılmazdı. Bugün ise ilaç kullanmayanlara fazla rastlanılmıyor. Sanırım bu bize herşeyi anlatmaktadır. Teknoloji çağı, insanı tembelleştirdi ve bu tenbellik arttıkçada ilaç kullanımı arttı. 1970’li yılların sporcuları salonlarda ve beslenme programlarında ciddiyet, disiplin ve muhteşem moral depolayarak azimle savaş veriyorlardı. Bugün ise spor salonuna gitmeye bile aciz düşen tembellerin temel kas yapma metodu steroidler oldu.

 

BİR STEROİD KÜRÜNDEN NE KADAR HACİM ALABİLİRİM?

Bu sorunun cevabını biraz daha açmak istiyorum. Öncelikle her steroid kullanıcı, kesinlikle aynı oranda ve aynı platformda değerlendirilmemelidir. Normal başı ağrıyan birisine 500mg parasetamol ilacı verdiğinizde vücut ağırlığı 60 veya 90 kilogram bile olsa, ortalama yarım saat içerisinde tedavi olacaktır. Yani farklı vücut tipi ve vücut ağırlığı olmasına rağmen, aynı doz miktarını ve ilacını vererek aynı sonuca ulaşabiliyorsunuz. Steroidlerde bu farklıdır.

Ektomorfi (zayıf yapılı) kişiliklerinde kas kütlesi az ve zayıftır. Bu tip kişiler diğer vücut tiplerine oranla daha az kas inşa ederler. Bu devrede alınacak steroid çeşidinin veya doz miktarınında pek önemi olmayacaktır. Aşırı doz alınması ise, sadece sağlığı tehlike altına atacaktır. Vücut içerisinde kas kütlesi ne kadarsa steroidlerin kaslara bağlanma rezeptörüde o kadardır. 65 kilogram’lık bir sporcu ile 85 kilogramlık bir sporcunun kas rezeptörü aynı oranda bağlantı göstermeyecektir.

Mezomorfi (atletik yapılı) kişilerin yüksek oranda ilaç kullanmalarına gerek yoktur. Bu tipler, sürekli sabit dozlarda(dönem dönem) kür yapmaları halinde doğru beslenme sayesinde kalıcı ve yüksek performans elde edebilirler.

Endomorfi(yağlı-kilolu yapılı) kişilerin öncelikle steroid kullanma istekleri konusunda çok düşünmeleri ve programlarını çok iyi taramaları gerekiyor. Bir endomorfi tipi sporcusu, herşeyden önce beslenme programını düzene sokmalı ve steroid kürü öncesi formunu düzelttikten sonra alacağı ilaçları çok iyi seçmelidir. Vücuda su depolayan ilaçlar, bu tip sporcuların baş düşmanı olabilmekte ve sporcuya kolay sıvı ve yağ depolayabilmektedir. Genelde bu tip sporcular, normal standart dozların üzerinde ilaç almaları gerekebilir. Sabit doz veya düşük dozların maksimum etki vermesi genelde pek görülmez. Belki, beslenme ve idman programlarının mukemmel olması sonrasında, ilaçların etkisini daha kuvvetli hissedebilmekteler.

 

KÜRLERİN KISA OLANI MI YOKSA UZUN OLANI MI MAKBÜLDÜR?

steroid_kullanmakBirilerine göre hangisi makbül olup olmadığını bilemem ama şu bir gerçek ki, hiçbir steroid ilacı, kısa zamanda maksimum kas kütlesi inşa edemez. Yıllardır, profesyonel sporcuların uyguladıkları uzun süreli kürlerin, kas kaybı olmamasına yönelik olduğunu söyleyenler, bir gerçeği gözden kaçırdıklarını fark edemediler. Profesyonel sporcular, bir çok deneyim sonrası, maksimum kas inşasını uzun kürlerde elde ettiklerini öğrendiler ve bunuda üzerlerinde tatbik ederek gösterdiler. Nitekim ülkemizde kürleri uzatmak ile kısa tutmak arasında aynı oranda kas inşa edileceği varsayımı hala bazı müsabık sporcuların ana fikrini oluşturuyor.

Steroidler, kısa zamanda sporcuya hacim kazandırabilir. Bu hacim, büyük oranda su ve/veya yağ’dan ibarettir. Sporcular bu devrede çok yanılırlar. Bazı müsabıklar, 3 yıl boyunca sürekli steroid kürü yapmalarına rağmen sadece 5 kilogram kas hacmi sağlıyorlar. Kür programına baktığımızda 6-8 haftalık kürler uyguladığına şahit oluyoruz. Kür esnasında bir takım steroid molekülleri östrojen hormonuna dönüşür. Biz buna aromalaşma diyoruz. Östrojen hormonu ise direk olarak sodyum çıkışı sağlayarak vücuda su depolanmasına sebep olur. Bu sıvı depolanmasının bir kısmı da eklem bölgelerine ulaşır. Sıvı depolanması kas kütlesinin çizgilerini örterek yumuşak bir görüntü gösterir. Bunun dışında kuvvetin de artmasını sağlar. Kuvvet artması ise, eklem bölgelerine depolanan sıvı ve tabiki kas kütlesinin aşırı zorlanmasını engelleyen sıvı depolanması ile alakalıdır. Hacim kürlerinde karbonhidrat alımını dengeleyen kişiler’de sıvı depolanması da dengeli olabiliyor. Ektomorfi yapılı ile saf mezomorfi tiplerde aşırı sorun olmuyor ama karışık endo ve saf endomorfi tiplerde ciddi sorun olmaktadır.

Sporcular, kısa zamanda yaptıkları kür sonrası, vücuttan sıvı kaybını attıktan sonra geride sadece yağ ve kas bırakır. Bu şekilde ne kadar kas ve yağ kazandığı ortaya çıkacaktır. Bu şahıslar, kür sonrası ne kadar düzgün antrenman ve beslenme programlarına uysada, mutlaka hacim kaybı yaşayacak ve bazende şok etkisi yapacaktır. Bu durumu yaşayan bazı sporcular ise, kısa esterli ilaçları 8 hafta zaman diliminde kullanarak sonuca gitmek istiyorlar. Oysa bu zaman zarfında yine maksimum kas inşa etmeleri söz konusu değildir.

Avrupalı uzmanlar, metandienon(dianabol) ve stanozolol gibi kısa süreli kullanılan ilaçların tek başına kesinlikle kullanılmamasını anlatan ilk kişilerdir. Bu söylentiye Amerikalı uzmanlar gülüp geçmişlerdi. Bugün ise onlarda tek başına alınmaması gerektiğini anladılar. Bu ilaçlar tek başına kullanıldığında kas kütlesi olarak maksimum verimi sağlayamadıkları gibi, kür sonrası hacim kaybı yaşanması da bir o kadar kuvvetli olmaktadır. Dianabol(metandienon) ilacı ise tamamen kaos. Kür sonunda bazıları inşa ettikleri kaslarının bir kısmını kayıp ediyor ve depolanan sıvıyı ise yağ’a dönüştürüyorlar. Yani bir tarafta kas eksilirken, diğer tarafda yağ depolanıyor. Kür sonunda nasıl bir görüntü olacağını siz tahmin edersiniz.

Ülkemizde ise, bazıları haftada 3 kilogram kas inşa ettiklerini savunuyorlar. Maalesef hiçbir vücut kütlesi ve sporcu bir haftada üç kilogram kas inşa edemez. Hatta iki kilogram kas inşa etmeside mümkün değildir.

Bir ilacın maksimum kas inşa etme gücüne şahit olmak için en az 3 aylık bir zaman periyodunda kürün gerçekleşmesi gerekiyor. Genelde 5-7 aylık hacim periyoduna giren birçok uzman sporcuya rastlamak mümkündür.

 

NEDEN İNŞA EDİLEN HACİM KAYIP OLUYOR?

Steroid molekülleri vücut bedendeki komple metabolizmaya hakim olmaktadır. Dolayısıyla bedenin yıkım hacim_kaybi_steroidgücünü(katabol) minimize ederek vücuda kazandırılan kas ve sıvı tabakasını muhafaza etmektedir. Steroidler bırakıldıktan sonra vücut tekrar normal metabolizmaya geçer ve bu devrede binlerce hücre ölür ve yenisi yapılır fakat yeni bir metabolizma düzeni ile devam edilir. Bedende hakimiyetini kuran testosteron hormon salgısı ise bu devrede son bulur ve düşüşe geçer. Kür sonrası, her ne kadar testosteron artırıcı gıda takviyeleri(supplement) düzgün ve yüksek dozda kullanılmış’da olsa, bunların katkısı ve kas ile sıvıyı muhafaza etme gücü çok düşüktür. Nasıl muhafaza edebilsinki? Gıda takviyeleri, doğal hormonları artırır. Kendileri birer hormon maddesi değildir. Dolayısıyla en fazla günlük 15mg testosteron salgılatır(bunuda 24 saat boyunca yapmaz). Diğer sentetik ilaçlar ise direk hormondur. Dolayısıyla doğal hormonun üç-beş katı kadar hormon salgıladığı gibi, bunu da 24 saat boyunca maksimum düzeyde tutabilir. Böyle bir yapıdan, doğal yapıya geçerseniz, motorsikletten inip bisiklete binmiş’e dönersiniz. Steroid ilacı kullanan kişiler, öncelikle vücutlarından sıvıyı atarlar. Geride kas ve depoladıkları yağ kalır. Antrenman ve beslenme programları doğru ritimde gittiği süre içerisinde ortalama 5 ile 10 ay daha doğru bir vücut endeksi içerisinde giderler. Bu zamandan sonra yapılacak hatalar, asla affedilmez. Sporcu daha önceki kürde aldığı kas kütlesini de kayıp edebilir yada hacim üzerine az olmak kaydıyla düzgün bir hacimde ekleyebilir. Ektomorfilerde bu mümkün değildir. Sadece endo ve mezomorfi tiplerde mümkündür ve dediğimiz gibi, ancak düzgün bir programla bu sağlanabilir. Kür sonrası düzgün idman yapmayan ve doğru beslenmeyen kişilerde ortalama 6 ay sonrasında elde ettikleri kaslarda da kayıp yaşanır. Vücutta tek kalabilecek hacim rotası yağlar olur.

Geçmişinde uzun yıllar içerisinde doğal idman yapmış bir sporcu, kürden elde ettiği 4-5 kilogramlık kas kütlesini çok uzun bir zaman muhafaza edebilmektedir. Bir kaç aylık sporcular yada spora kürle başlayanlar, bu konuda hüsrana uğramaları içten bile değildir. Geçmişinde boks, güreş, ağırlıkçılık, yüzme gibi sporları yapmış kişiler, vücut geliştirmeye başladığında ve kas inşa ettiklerinde, kür sonrası elde ettikleri kasları rahatça muhafaza edebilmişlerdir.

 

yag_yakma_steroid

ZAYIFLAMAK İÇİN STEROİDLER KULLANILABİLİR Mİ?

Öncelike şu meseleyi iyice bir açıklığa kavuşturalım. Hiç bir steroid ilacı, yağ yakmaz. Steroidlerin metabolizmayı hızlandırdığı kesindir ama yağ yakmaya yardımcı etkeni bulunmamaktadır. Steroidler ancak kasları korur. Yağ yakmak isteyenler, düzgün bir beslenme programı düzenlemelidir. Steroidler kasları koruyor dedik fakat yağlı vücuda sahip kişilerde bir tehlikesi de bulunuyor. Yağ dokusu, östrojen hormon salgısını artırır. Vücut içerisinde ne kadar çok yağ varsa, alınacak steroidlerle vücutta aromalaşma bir o kadar fazla olacaktır. Yağ yakma yerine, yağları koruma veya yağ depolama sorununu doğuracaktır. Bu devrede stanozolol ve drostanolon gibi dht özlü maddelerde, net bir çözüm sağlamayabilir. Aslına bakarsanız bu ilaçlar anti-östrojen etkisi gösterir. Fakat yüksek bir anti östrojen etkisi yoktur. Dolayısıyla göbekli bir sporcuya etkisi pek dokunmayacaktır.

 

SADECE BİR KÜR YAPMANIN SAKINCASI VAR MI?

1998 senesinden bugüne kadar, sürekli bir kür yapıp, daha sonra doğal olarak bu spora devam edeceğini söyleyen 500’ün üzerinde sporcuya rastladım. Bunun yarıdan fazlası bir daha kür yapmayacağını söyledi ve yemin ettiler. Ben bu sporcuların arasından sadece iki tanesinin bir kür yapıp bıraktığını gördüm. Bu kişiler ise, sosyal boyutlardan dolayı ve birisinin ise evlenip ailesel sorunlarından dolayı ikinci bir küre girmediklerine şahit oldum. Kısacası, bir steroid kürü yapıpda bırakan bir sporcuya rastlamadım. Dolayısıyla sadece bir kür yapıp, bir daha ilaç kullanmayacağını düşünenler(her ne kadar kendilerini zihinsel olarak kontrollü hissetselerde) kesinlikle bu aldatmacaya girmesinler. Çünkü böyle bir uygulama yoktur. Sizin “bir sene spor yapayımda daha sonra yapmama gerek kalmaz” gibi bir mantığı doğurur. Steroidler vücuda girdikten sonra psikolojik bağımlılık yapar. Çünkü ilaç vücuttan atıldıktan sonra depresyonik bir etki, hacim ve kuvvet kaybı ve formdan düşmenin verdiği kompleksi duygular bariz bir şekilde yerini alır. Dün sizi salonda ve çevrenizde öven kişiler, daha sonra karşınıza çıkıp: “aa zayıflamışsın” “bune vücut eskiye dönmüşsün” “eski halin müthişti” “ne oldu spor yapmıyormusun” gibi cümleler steroid kullanan kişiler için genelde yıkıcı cümlelerdir.

 

testosteron_ilac

İLK KÜRDE HANGİ İLAÇLAR KULLANILIYOR?

Bedeninizi anatomik düzeyde kas yapınızı doğal ve gıda takviyeleriyle uzun bir zaman içerisinde çalıştırdıktan sonra aynaya geçerek hedefinizi net olarak belirlemeniz gerkeiyor. Amacınız daha sıkı ve sert görünmek mi yoksa maksimum kas kütlesine sahip olmak mı? Ya da müsabaka podyumlarına çıkmak mı? Tercihler yapıldıktan sonra ilaç programları hazırlanabilir.

Amaç sıkı ve toparlayıcı bir yapıya girmek ise, genelde Testosteron Propionat (iki günde 50mg) ve her 5 günde bir olmak kaydıyla 150-200mg Boldenon Undeklenat maddesi 12 haftalık bir kür programında enjekte edilebiliyor. Maksimum kas elde etmek için yola çıkanlar ilk kürlerini 250mg Testosteron Enantat(veya Sipionat) maddesini ekt ve mezomorfiler için her 7 günde bir olmak kaydıyla vücut reaksiyonlarını deneyerek kullanabiliyor. Endomorfiler ise her 5 günde bir olmak kaydıyla almaları öneriliyor.

Müsabık sporcular, sikletlerine ve bedne yapılarina göre direk 500mg Testosteron veya 250mg Testosteron ve yanında 300mg Boldenon alarak 3-4 aylık bir hacim kürüne girmeleri ideal olarak tercih ediliyor.

İlk kürlerde kesinlikle önerilmeyen ve kullanılması kesinlikle doğru olmayan ilaçlar şunlardır: Metiltestosteron, Fluoksimesterolon (halotestin), Oksimetolon (anapolon), Metandienon/Metandrostenolon (dianabol), Trenbolon, İnsülin ve Büyüme hormonlarıdır.

 

Açıkca şunu belirtmeliyim ki, yapacağınız en mükemmel iki steroid küründen alacağınız sonucu, emin olun ki, doğal yöntemlerlede sağlayabilirsiniz. Belki zamanlamada sabırlı olmak zorundasınız ama bu size hem sağlıklı hemde kalıcı bir performans katacaktır. Neden doğal yapınızın limitini ölçmeyeseniz ki! Şahsen her sporcu, kendi doğal limitinin nereye kadar ilerlediğini görmek ister. Bunun için kendinize zaman ayırın. Unutmayın ki, kas geliştirmek, öncelikle kendiniz için olmalıdır. Eğer bunu bir bayan ve sokakta hava atmak için yapıyorsanız, o zaman yaptığınız spora spor denilemez. Bunun adı olsa olsa “hava atma mekanizması” yada “kız kaçırma egzersizi” denilebilir. Nitekim yazdan yaza, kıştan kışa yapılan iki aylık kürlerle berbat bir figüre sahip olan gençleri görüyoruz. Neredeyse düzgün 6 aylık kür yapan sporcuların aldıkları ilaçları iki ayda tüketerek sokağa çıkan tembel kız kaçırma operasyoncuları, bence bedenlerinden önce beyinlerini çalıştırmak için bir ilaç arayışına girmeleri daha akıllıca olur.

 

NOT: Steroid kullanmak bir ihtiyaç değil, kişinin tercih ve isteğidir. VücutBilim ekibi, sporculara kesinlikle steroid ve benzeri doping ilaçlarını önermemektedir.

 

 

Tags: anabolik | anabolizan | androjen | büyüme hormonu | kür programı | metandienon | metiltestosteron | oksimetolon | östrojen | steroid | testosteron | trenbolon

Yorumlar  

 
+23 # baran34 12-11-2011 14:15
Bunun adı olsa olsa “hava atma mekanizması” yada “kız kaçırma egzersizi” denilebilir. Nitekim yazdan yaza, kıştan kışa yapılan iki aylık kürlerle berbat bir figüre sahip olan gençleri görüyoruz. Neredeyse düzgün 6 aylık kür yapan sporcuların aldıkları ilaçları iki ayda tüketerek sokağa çıkan tembel kız kaçırma operasyoncuları , bence bedenlerinden önce beyinlerini çalıştırmak için bir ilaç arayışına girmeleri daha akıllıca olur.

Hocalarım bu lafın üzerine ne olabilir ki. Elleriniz dert görmesin. Allah razı olsun. Muhteşem bir sitesiniz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+20 # asdas 20-02-2013 12:15
beyler tek ve koay ve temiz çözümü 31 i bırakmak
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # asddsasdas 06-02-2014 09:06
Alıntılandı asdas:
beyler tek ve koay ve temiz çözümü 31 i bırakmak

al işte :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+13 # hakan yavuklu 15-11-2011 09:20
bu yan etkilerden en fazla şunu yaşadım.

Erken yaşta steroid kullananlar, daha çabuk kontrolsüz davranabilmekte dir. Bunun da ötesinde çok daha sinirli ve düşüncesiz olabiliyorlar. Hata yapmaya çok meyilli olduklarıda gözden kaçmıyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # denizli rc model 15-11-2011 09:22
emre hocam sizi ben ankara'da görüyorum. Ama çekindiğim için ve yanınızda birileri olduğu için soru soramıyordum. Ama bu makale tam aradığım şey oldu. Kafamdaki bazı soru işaretleri kalktı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # Mehmet Ran 15-11-2011 11:08
Merhaba,

Burada denmiş ki ilk kürlerde bunları kullanmayınız ! Neden acaba ?

" İlk kürlerde kesinlikle önerilmeyen ve kullanılması kesinlikle doğru olmayan ilaçlar şunlardır: Metiltestostero n, Fluoksimesterol on (halotestin), Oksimetolon (anapolon), Metandienon/Metandrostenolo n (dianabol), Trenbolon, İnsülin ve Büyüme hormonlarıdır."
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # bayram 17-09-2013 06:56
beyler 1 ayda 4 kez kullanılır din lemeyin şu sacmalıkları anabolik stroit mükemmel dir bu konuda ama düzgün kullanrsan aksi taktirde yani fazlaya kacarsan ahız içersinde kıl ve yara çıkıyor.testestron salgıladı için btün kaslarını calıştrman gerikyor vücutta bi denge bu yoksa işe yaramaz vkmx7
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Zeg 22-06-2014 21:13
Alıntılandı bayram:
beyler 1 ayda 4 kez kullanılır din lemeyin şu sacmalıkları anabolik stroit mükemmel dir bu konuda ama düzgün kullanrsan aksi taktirde yani fazlaya kacarsan ahız içersinde kıl ve yara çıkıyor.testestron salgıladı için btün kaslarını calıştrman gerikyor vücutta bi denge bu yoksa işe yaramaz vkmx7


Sen otorite misin doktor musun!!! Steroid bilginin olmadığı belli hatta okul bile okuduğun şüpheli yazı karakterinden çok belli. Cahil cahil konuşup ortalığı gaza getirme boş adam. Daha steroid yazmayı bilmiyorsun. Yeni başlayan sporcuları yalan yanlış yönlendirme. Senin bu saçmalık dediğin şeyler gerçeklerin ta kendisi. Steroid kullanan bir çok arkadaşım var bir çoğunda da sorunları kendi gözümle gördüm. Çok ciddi profesyonel bir amacınız yoksa kullanmayın. Paranız varsa gidin sağlam suplament kürleri yapın. Göreceksiniz ki ne kadar güzel vücudunuz olacak.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+9 # cankus 15-11-2011 11:40
Merhabalar, sitemizde yayınlamak üzere bu makaleyi kullanmak istiyoruz. Sitemiz güreş sitesidir. Cevap verirseniz seviniriz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # admin 15-11-2011 20:45
Alıntılandı denizli rc model:
emre hocam sizi ben ankara'da görüyorum. Ama çekindiğim için ve yanınızda birileri olduğu için soru soramıyordum. Ama bu makale tam aradığım şey oldu. Kafamdaki bazı soru işaretleri kalktı.


Merhaba,

Yazarlarımız gayet iyi bireylerdir .Bence çekinmeden konuşun :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+8 # admin 15-11-2011 20:46
Alıntılandı cankus:
Merhabalar, sitemizde yayınlamak üzere bu makaleyi kullanmak istiyoruz. Sitemiz güreş sitesidir. Cevap verirseniz seviniriz.


Yayınyalayacağı nız sitenin linkini info@vucutbilim .com adresine yollarsanız çok seviniriz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+9 # hakan kopik 17-11-2011 11:18
Yine bana bu değerli bilğileri ben ve diğer tüm sporcu arkadaşlara ulaştırdığınız için teşekkür etmek kelıyor :) iyi çalışmalar.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # sevketogullari 24-11-2011 16:17
mehmetcim, ilk kürlerde bu ilaclar cok kuvetli ve zararlida olabilir. Bazilariysa tek basina alininca fayda getirmiyor ve kötü sonuc veriyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # osman acar 30-11-2011 05:02
aklımdaki sorulara cevap buldum. Hem bana faydası oldu hemde salondaki arkadaşlarıma. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok çok teşekkürler.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # sezer 30-11-2011 12:05
inanamayacanız kadar bilgi bunlar tüm sporcu arkadaşalrıma teşekkür edrim.bu bilgileri bizle apylaştığınız için
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # osman acar 01-12-2011 22:14
kürden sonra neden kas kaybederiz sorusuna ben 10 yıldır cevap bulamamıştım. doktorunada sordum. şampiyonlar yaşamış sporcularada sordum ama cevap yok. kimiside kafadan sallama cevap verdi. Belkide vücut bilimi sırf bu yüzden çok seviyorum :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # nihat humma 05-12-2011 06:19
anladığım kadarıyla, iyi sağlam kas yapmak için kürler uzun tutmalı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # cemal tokgözer 30-01-2012 16:17
bi kac nokta dikkat timi cekti yazi da şimdi cocuklari olmama riski vardir kür yapan insanlarin demişsiniz ama ben Cok agir bir kür sirasinda cocuk sahibi olmus insanlar taniyorum .. bu dediginiz olayin olmasi icin blincsiz kür yapilmasi gerekli buda şudurki 6 8 12 hafta max kür süreli ideal olarak belirlenmiştir dünya capinda kabul görmüş sürelerdir.. ama bu süre zarf icinde 21 gün den fazla steroid alinmamalidir cün alidigi taktirde vucut orjinal olani üretmeyi kesip dişardan aldigini taklit edicekdir .. kür yapicak kişiler kür öncesi ve sonrasi hormonal seviyelerini kontrol ettirmelidir ...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # ısa algan 22-02-2012 14:35
ben ce bu sporda once anotomı olcak yanı bu spora uygun olcak ve beslenme bu ısın yuzde 80 beslenme kalan yuzde 20 ıse dogru antıraman la mumkun bn kure karsıyım eger ne kadar calısırsam calısıyım verım alamıyorum dıyosanız yanlıs bıseyler var demek tır antıraman provramınızı ele alın gızden gecırın ve bu ıste ınce adele yapısına sahıp kısınlerın pekte sansı yoktur cunku lıfler cok onemlıdır ben 3 yıldır yapıyorum 45 cm kolum var ve dogal beslenerek ve amıno takfıyesıye mumkun oldu ve gercekten ıyı bır bsep olsun dıyosanız kol calısmadan kalf le baslayın ve goğüs antıramanına baslamadan sukagt la baslayın farkı goreceksınız tesekurler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # atakan 11-03-2012 12:26
İSA ALGAN
bu bahsettiğin sgat yapıp göğüse geçmekmi konuyu açarsan sevinirim merak ettim tşk
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-17 # ilker 17-03-2012 18:44
mrb ben ilker 33 yaşindayım ve 2.5 aydır spor salonuna gidiyorum ve etkidini görmeye baişaldım yavaş yavaş vücum şekil almaya başladı günlük beslen mede nelere dikkat etmem gerek yardımcı olumusunuz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Hamit 18-04-2012 16:24
Verdiginiz bilgilerden dolayı teşekkür ederim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # Gökhan 21-04-2012 14:17
Bu ilaçlar profesyonel olmayan sporcuların rüyalarını süslemesinler kimse olimpiyatlara katılmıyor sağlığı sokakta bulmuyoruz arkadaslar :) denildiği gibi limitlerinizi zorlayın doğal halinizi görün bence yeterli olucaktır
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # hasan 26-05-2012 10:39
SADECE BİR KÜR YAPMANIN SAKINCASI VAR MI?
Hocam bu kısmı ne güzel yazmışsınız aynen sadece steroid değil kreatin de vücutta su depolayıp hacmi arttırdığı bırakıldığı zamanda vücut genellikle eski haline döndüğünde çok mahdurlar oluyor.Bunu hesaba katsınlar bence hiç kullanmasınlar bu lafı demeden edemem.Ancak yazılarınızı çok beğenerek takip ediyorum tarafsız olduğunuz ve bizleri bilgilendirdiği niz için teşekkürlerimi sunar iyi günler dilerim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # can29 06-06-2012 14:38
hocam google amcada bile böyle detaylı araştırma yazısı yoktu- n mutlu ki ülkemizde böyle süper araştırmacı yazarlar var. Ellerinize zihninize sağlık.:)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # erhan156 11-07-2012 22:24
selamlar ramazan ayı geliyor oruç tutmak kas kütlesinde olumsuz bir etkiye sebep olurmu olursa bunu en aza indirmenin yolu varmı?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+24 # murat kılıç 12-07-2012 16:19
erhan bey! bu konu ile ilgili makalemiz mevcuttur. Önümüzdeki günlerde (ramazan ayı öncesi) ramazan ayında beslenme ve oruç tutmanın kas kaybı yapıp yapmadığı üzerine iki makalemizi tekrar ön sayfamıza alacağız. Arama motorundan makalemizi bulabilirsiniz.
Tşk. ederiz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # diamond gym 13-08-2012 08:53
altın değerinde bir açıklama- tşk.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Antalya Bulls 13-08-2012 08:55
Bu bilgi kolayca bulunacak bilgi değil. Bende biliyorum sanıyordum ama yeni şeyler öğrendim sayenizde. Lütfen steroid ve growth üzerine biraz daha bilgilendirici yazılar yazın. Türkiyede bu işi bilen neredeyse yok gibi. Bilenlerde anlatmıyor zaten
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # EMRAH 03-10-2012 08:43
konuya göre ektomorf lerin hiç bir şey yapmasına gerek yok ne yaparsa yapsın musabık olarak ilerleyemicekle ri kanıtlanmış gözüküyor
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+18 # ahmet faruk türkmen 03-10-2012 20:20
ektomorfiler de gelisiyor ilerliyor. Onlar daha cok calisacak ve belkide cok ilac alacaklar. Cünkü ancak zorlaya zorlaya ilerleyecekler. Kolay degil ektomorfinin 90-100 kiloyla podyumda kalmasi.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Crazy Gym 21-11-2012 21:01
bir konu bu kadar mı güzel anlatılır? Emeği geçen herkesten teşekkür ederim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-2 # Vitamin Pilates Spor 21-11-2012 21:10
güzel anlatılmış derken steroidleri övmüyorsunuzdur ? inşallah ilaçlara karşınızdır.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # Crazy Gym 21-11-2012 22:13
Steroidleri övüp övmemem neyi değiştirir ki? Spor camiasının içindeyseniz steroid konusunu da biliyorsunuzdur .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # taner 02-12-2012 22:50
altyapı varsa steroid kullanmaya gerek yok ilerleyen zamanlarda noxlplode,muscl efreek kullanırsanız iyi netice alıcanızdan eminim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # zet 05-12-2012 22:45
doğal bişey olduğu 2 yıldır gidiyorum ölçüler neredeyse aynı, öleceğimi bilsem yinede kullanacağım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # savas07 16-01-2013 13:48
yorumlar gusel hoca nın eline saglık.6 yıldır aktif body building ve kickbox yapıyorum 83 kg ve 1,85 cm olculerim,şimdi bu dopingler tamamen anotomi işi hoca yazmış zaten eger kaliteli kas yapınız yoksa hiç bir sey olmaz şimdi beni gören ne kullandın diyo hiç sıfır tamamen dogal ve sıkı calısma steroid kullanan arkadaslarda tanıyoru ama boş yani ben vucudumu gorunce hepsi spordan sogudu bu iş sıkı calısma ve anotomi gerektirir trılyonerde olsan o anotomı yoksa olmaz allahın taktiri eger prof degılsenız amatorce yapıyorsanız sporu deneme kurleri yapınız hocamızın dedıkleri gayet acık ve net yada sadece saglıgınız için çelık gıbı olmak için bu sporu yapın derim arkadaslar sonuc belli kalıcı bır kur yok vucut sadece su toplar ve 4-5 ay sonra su gıder gerıye bısıy kalmaz alt yapıyı hazırlamadan en az 2 sene calısmadan bunları denemeyın derım .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # can29 27-01-2013 22:03
oh ilaçlara bak sen- hay maşallah diyecem. Doktorun reçete yazması gibi birşey. Şaka bir yanada sorulara forumda cevap veriliyor. Burada ancak konuyla alakalı yorum yapılıyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # ozan 06-02-2013 00:06
bu ilacları 8 - 9 yıldan beri kullanan profesyonel sporcu arkadaşlarım var bir zararı olmadıgını söylüyorlar ama gel gelelim araştırma yapınca korkunc yan etkiler cıkıyor bende bir sporcu olarak neyapıcagımı bilemiyorum yani kullansammı kullanmasammı ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # Mr.Sandman 12-02-2013 03:49
Ozan yapılan araştırmalarda anabolic steroidler uzun süreli kullanıldığında yan etkileri görülüyor cünkü vücüduna dışarıdan extradan hormon alıyorsun yan etkisinin görülmesi çok normal bir sentetik hormon sonucta ama dediğim gibi teşvik amaçlı solemiyorum ama kullanacaksan dahi uzun süreli kullanma derim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-5 # Mr.Sandman 12-02-2013 04:09
kreatin konusunda sanırım yanlışınız var gibi nitekim ağırlık calısıldıktan sonra kas yıkımını neyle desteklemeyi düşünüyorsunuz meyve suyuyla mı ? burada eksik bir bilgi var 6 ay sonrasında kreatin kullanılması bence cok gec bir süre bunu isterseniz bütün body vücüt geliştirme forumlarına yada profesyonellere sorabiliriz
burada şöyle birşey akla doğuyor 5 ay giderim sonrasında aas alırım bu resmen anabolicsteroid e özendirmekdir kreatin gibi maddeleride asıl geç alınması gereken maddeler gibi göstermişsiniz anabolicsteroid ler sınıfında olmadığı halde!! bu makalenin hemen düzeltilmesi gerekli dipnot bir insanın vücüd yağ indeksini hesaplayarak nasıl anabolic steroide başlayabilirsin iz diyebilirsinizk i hem zararlarından bahsetmişsiniz hemde başlamak isteyenlere yanlış bilgi vermişsiniz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+14 # ahmet faruk türkmen 13-02-2013 00:41
arkadas, sen makaleyi bastan sona okudun mu? öyle seyler yazmissin ki sorduklarinin ve yazdiklarinin cevabi genis genis makalede yaziyor zaten :)
kreatin meselesi ne alaka onu anlamadim. Kreatin ile ilgili gecen yazi su: "Serbest bir vücut geliştirmeci, yaşı 25 dahi olsa, eğer ki vücudunu doğal anlamda çalıştırmamışsa ve kaslarını yoğurmamışsa, basit bir kur yapması bile, kendisi ve gelişmesi açısından kesinlikle iyi olmayacaktır. Bu tip kişiler, ilk 4 ayını gıda takviyesiz ve sonraki 4 ayını sadece protein tozu olmak kaydıyla doğal uygularlar. Bundan sonraki 16 ay ise kreatin, N.O (nitrik oksit) artırıcı ve bazı kombinasyonlu gıda takviyeleri kullanmaları mümkündür."
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Specialized 02-04-2013 19:33
Teşekkürler, çok iyi bir yazı olmuş emeği geçenlere teşekkür ediyorum aklımdaki bütün soru işaretlerini kaldırdınız.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Dragon 22-04-2013 15:11
Cocukluktan beri agirlik calisiyorum, o ektomorfimidir nedir, kemik incleligi bende var, bileklerim incecik, uyku duzenim berbat, zor ve fakir bir hayat yasadim, yemek bulsam yedim bulmasam sabrettim, ama yillardir hergun duzenli agirlik calistim, kolum 36cm, ama 200kg deadlift yapiyorum, birgun spor salonuna liselerarasi bilek guresi sampiyonu geldi, yendim, ben kendi tecrubemi soyleyeyim, hersey duzeni ve iradeli calismada ve kesinlikle zamanla oluyor, on sene tarlada calistiktan sonra carflip yapanlar var, yani adam arabayi kaldiriyor, bilmiyorum siz ne dersiniz, tesekkurler...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # burhan dizdar 29-04-2013 23:35
sana forumu öneriyorum- ordan alacağın profesyonel cevabı başka yerden alamazsın.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Ali Odabaşı 06-07-2013 20:29
mustafa - batuhan - dragon kardeşler- bu sorularına tam sağlam cevabı forumda bulursunuz. Çünkü türkiyenin bu konuda en iyi bilenlerinden murat hoca forumda cevaplıyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # hitaf 14-07-2013 14:23
SAYGILAR HOCAM ÇOK AÇIKLAYICI BİLGİLER VERMİŞSİNİZ.GÜNÜMÜZDE KISA ZAMANDA ÇOK FAZLA SPOR YAPMADAN KAS YAPMA HEVESİNDE OLAN ÇOK GENÇ ARKADAŞ VAR.BEN UZUN YILLAR BU SPORU YAPMAKTAYIM.6 YILDAN FAZLA BİR SÜREDİR BU SPORU UZUN ZAMANDAN BERİ YAPANLAR İYİ BİLİR. BEN STEROİD YAPIP YAPMAMA KONUSUNDA KENDİMLE Bİ ÇOK KEZ SAVAŞTIM VE YAPMAKTAN KENDİMİ ALIKOYDUM İYİDE YAPTIGIMI DÜŞÜNÜYORUM STEROİDSİZDE KAS YAPILABİLİNİR BUNUN EN BÜYÜK KANITIDA BENİM DOGRU ANTREMAN DOGRU BESLENME VEDE EN ÖNEMLİSİ DİNLENME OLMAZSA OLMAZLARDAN EYER Bİ MİKTAR SUBLEMENTLEREDE PARA AYIRABİLİYORSAN IZ HERŞEYİ ZAMANA BIRAKIN KALICI KASLARA SAHİP OLABİLİRSİNİZ.AMA HERŞEYDEN ÖNCE SABIR DERİM ARKADAŞLAR SABIRLI OLUN SİZE ZARAR VERİCEK KİMYASALLARDAN UZAK DURUN EVET ONLARIDA ARAŞTIRIN BİLGİNİZ OLSUN AMA KULLANMAYIN BEN ÖYLE YAPIYORUM.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # arşimet 16-07-2013 00:54
helal hitaf. bu kadar ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # dadas 31-07-2013 02:15
A... s.... bu vucut gelıştırmenın kullanmıcam dıyorum ama yok arkadaş 1 hafta bırakmaya gelmıyo dırek eskı halıne donuyor vucut
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # şemsipaşapasajı 31-07-2013 10:51
abi ilaç işi böyle, asgariye indirmek için uğraşıyoruz. Doğru kürler ve doğru program yapınca fazla kaybımız olmuyor dadas
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # ahmet faruk türkmen 04-09-2013 15:18
abicim burasi satis pazarlama yada adres verme yeri degil. vucutbilimin hic ilgisi alakasi yok. bulmak isteyenler buluyor zaten
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # ahmet faruk türkmen 07-09-2013 21:05
arkadaslar burasi kür paylasim yeri degil karistirmayin simdi armutla elmayi. yorum kösesinde kürlere girmeyin. soru cevap forum var ordan herseyi sorun cekinmeden.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # tayson gay 13-09-2013 23:15
Arkadaslar tmm ilaçlar steroid ler zararli ama kullanilmadan olunmuyor hedefler büyük ise bazı riskleri göze almak gerekir bana steroid kullanmayan tek Sprinter soyleyin (Olimpiyat düzeyinde)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # hasan 19-10-2013 02:00
basın groftu ve korkmayın arkadaslar hata nekadar stroit turu varsa onlarıda kullanın bıze yenı arnoltlar lazım heheh
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # seckin 27-10-2013 09:21
ben bady yapıyorum karbonhidrat tozu kullanıyorum yaşım 18 bi sorun olurmu büyümemde
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # furkan 07-12-2013 22:20
karbonhidrat insana kilo aldırır tabi almak istiosan zararı yoktur ama kas yapmak istiosan whey kullacanacaksın yani protein tozu STEROİD dende uzak dur çavuş kalkmaz ;) :D
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # murat kılıç 28-10-2013 02:26
seçkin kardeşim bu soruya detaylı cevap vermek gerekir. Forum sayfamızdan sorarsan, soruna sadece muhatap olacak şahıs cevap verir.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-5 # burak semiz 04-11-2013 19:03
17 yaşındayım vucudlu kişilere çok özen gösteriyorum ama badiye gidemiyorum fırsat bulamıyorum acaba ilaçla kas yapılırmı mümkünmü
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-2 # umut 23-11-2013 01:15
sevgili arkadaslar ben yarış atı antrenörüyum burada bu işi bilenler elbette var .. fakat atletik bş vücuda sahip olmak istiyorssnız öncelikle duzenli sporunuzu yapıp karbonhidrat protein katkısı dısında ek ürün steroid kullanmayın ... cok cok ihtiyac duyarsanız belki kısa dönemli olarak ruhsatlandırılm ış primobokan ve sustanon kürü ortalama bir hacim için yeterli olacaktır .. adını sanını bilmediğiniz hiç bir ruhssatsz laboratuvar ürünü almayın ..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # atakan 24-11-2013 14:18
adını yazmaya çalıştığın ilacın :) özelliklerinide öğrenmeye çalışsaydın keşke :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # burak g 25-11-2013 23:12
umut dostum doğrusun abicim hakda veriyorum. Ama ruhsatlandırılm ış susta ve primo ne demek? Türkiyede sağlam ve kaliteli ürünlerde var. Araştıranlar biliyor buluyor. Sustanon ve Primo ile sınırlı bırakmak ve belkide dengesiz kürlere girerek gelişimine zaman zaman olumsuz katkı sağlayacak önerileride vermek yanlış. Ya hiç kullanma diyelim yada dengeli kullanalım sınır koyalım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # yener 01-12-2013 12:06
beyler bu ilçlar cinsel organ üzerinde büyümeye neden oluyor mu bu bilgiye çok ihtiyacım var
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # burak g 01-12-2013 19:46
yenercim steroid ilaçlar penis uzatmaz. sadece kalınlaştırır :lol:
igf-1 de kalınlaştırır hacim getirir ama uzatmaz. Tabi hocalar daha iyi bilir ama ben yabancı kaynaklardan bu bilgiyi aldım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Sabrii 12-01-2014 23:12
Bu kadar faydası olan birşeyin zararı olmaması çok tuhaf olurdu zaten gülü seven dikenini katlanır hesabı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # atakan 22-01-2014 11:45
selamlar
forum yenileniyor sorum olucak
testo enatat 12 hafta 250 mg 5 günde bir kullandım kür bitiyor pct ne almalıyım gerçi ilaç pek çalışmadı her şey aynı değişiklik yok
saygılar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # HASAN 26-01-2014 18:57
enantat tek başına yeterli olmaz..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # HASAN 26-01-2014 18:59
steroid ilaçlarından uzak durun daha sonra dönüşü olmayan yollara girmeyin herşeyin dogalı iyidir..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # physchiq 27-01-2014 03:27
zayıf yapılı kişilerin boy kilo oranı oluşmadan yapılmaz denilmiş.ben 30 yaşındayım,175 boyum var.hayatımda hiç 60 kg üzerine çıkmadım.zaten 175 boy+70 kilo olsam hiç uğraşmam bu işlerle.birçok şey araştırdım kilo almak adına.diyetisyenler günlük 5-6 öğün yemek programı yazıyor,salonla r protein tozuna yönlendiriyor falan.tamam da sn.hocalar,ben zaten günlük okadar gıdayı yiyemiyorum,mid em almıyor,zorluyo rum,tiksiniyoru m,zorlamama rağmen 1 kg bile alamıyorum.sağlıksız değilim,hareket liyim,kronik bir hastalığım yok,metabolizma m iyi çalışıyor.diyetisyenlerin bana ye dediği şeylere bakıyorsun,aylı k 400tl lik liste,protein tozları pahalı.hadi gözden çıkardık uyguladık,ama sonuç?55-58 kg arasında gidip geliyorum.bir kıyafet almaya gidiyorum,small üretimler bile bol geliyor.zayıflığımın tek avantajı,pratik hızlı ve portatif olmam.kilom normal değil.ve amacım devasa kaslar yapmak da değil.sadece normal bir kiloya ulaşmak istiyorum.bu halde spor yapınca daha çok zayıflıyorum.ne yapayım şimdi;)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # burhan 27-01-2014 11:55
Kardesim ayni sıkıntı bende de var netten bakıyorum herkes farklı seyler yazmış genelide bu stroidlerin zararlı olduğu yönünde ben de spora yeni basladim sayılır kilom 60 boy 173 aynı sıkıntıları yasiyoruz gibi bende aşırı bi kas yapmak istemiyorum amacım sadece boyuma orantılı kilo almak ve bunu kasa cevirmek .. uzun süredir spor yapan bi arkadasimda bana deca enantat dianabol kürü yapmami önerdi bende bilgi sahibi olmadan hemen alalım dedim ve aldim ..Çünkü bu zayıf olma durumu psikoloji mi bozmustu.. bu arada 68 den düştüm bu kiloya.. ya kisacasi bu yan etkileri okuduktan sonra akli.da soru isaretleri kaldi ilaclari da aldim elimde kaldi kullansam mi kullanmasam mi bilemiyorum sonucta sağlık ten önemli değil hiçbise .. kardesim sıkıntı larimiz ayni kendi sorularına cevap bulursan benimlede paylas lutfen .. bol sans
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # atakan 27-01-2014 19:53
hasan
sen foruma üye olmadın zannedersem moonstar sorarak yaptım ve ilk küür böyle önerdi araştırdım sende araştır karambole sallama testo enantahe tek başına kür bal gibi olur biraz araştır ilk kürden bahsediliyor okuyup yorumlayın ltf :)
testo enetat 250 12 hafta beş günde bir aldım ben
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # atakan 27-01-2014 20:00
ucuza protein tozu var ve benim vazgeçilmezim
genrise whey var söylemesede çoğu insan bunu kullanıyor türk malı ben salonda herkeze aldırttım ve memnun kaldılar
adamlar 2 kg proteine 150 tl veriyorlardı dua ediyolar bana boşa para harcamayın zaten yurt dışından siparişi engelledi bazıları p
oda turk firması gerçi asla almam ondan işe yaramaz ürünleri
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Dentro 02-02-2014 00:24
Ben spora başlayalı 5-6 ay oldu.Askere gideceğim diye başladım,fakat kafamda hiç vücut geliştirmek için birşey yokdu.
Zayıftım 56 kg 1.76 boy şuanda 63-65 arası gidip geliyorum ama antrenmanı hiç aksatmadım.Ek takviye ise karbonhidrat tozu daha sonra amino.bcaa kullandım şuanda hacim kazandım ve baya bir toparladım demem o ki zayıf kişiler için karbonhidrat tüketin bol bol üstelik antrenmanda bacak mutlaka çalışın ihmat etmeyin.Beslenme olayı iştah açılıyor zaten.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # till 23-02-2014 13:45
Depolanan sıvının yani suyun yağa dönüşmesi ha ? H2O dan bahsediliyor sanırım aman allahım marsta adriana lima bulmak gibi birşey olsa gerek çok komikti gerçekten aa ve şuda var bazı müsabıklar 3 yılda 5 kiloluk kas hacmide baya iyiymiş ^^ zaten arnold da jay de 40 25 yaşında başladı dmi stero kullanmaya haftada 100mg felan aldılar :D
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Emrullah Harat 24-02-2014 20:20
Ben 15 yaşındayım Ve 2 yıldır kas çalışması yapıyorum ama kilo alamıyorum vücutta kas var ama zayıfım belli olmuyor. Benimde steroidi kullanmam dogru olur mu sizce Bi yardımcı olsanız ütfen
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # olcay yener 25-02-2014 01:29
emrullah bu steroidler spor yap kilo al diye bir ilaç değil. Bildiğin hormon. Yani doping ilacı. Tam gelişme çağındasın. Acelen ne ki anlamıyorum. 18 yaşına kadar temiz temiz sporunu yap. Geriye baktığında farkı ÇOOK açık göreceksin. 13 yaşında başladım diyorsun 15 yaşındasın. E hele bir dur. Gelişme her zaman olmaz. Bazen durur. Durduysa hemen git uzmandan yardım al. Demek bir yerde tıkandın.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # ottoman 05-03-2014 21:32
merhaba bir konuda bana yardımcı olurmusunuz.KULLANDIĞIM testosterone enanthate ve deca-durabolin bu iki ilacı aynı enjektöre çekip bir seferde vurdurabilirmiy im.Ayrı ayrı vurdurmaktan kevğire döndüm inanın... :cry:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # olcay yener 06-03-2014 08:38
bunlar ayrı ayrı alınmaz ki? tek türkiyede alınıyor bende anlamadım :-) winstrol stanozolol haricinde bütün steroidler yağlıdır ve bir şırıngaya çekip alınır. Afiyet olsun ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Kassam 09-03-2014 19:26
Öncelikle herkese hayırlı çalışmalar dilerim.Benim bir sorum olacak; 21 yaşındayım 3 aydır vg ile uğraşıyorum, 1.86cm boy 77 kiloyum ectomorf bir yapım var.Yağsız 3-5 kg kas kütlesi kazanmak için 2 aylık bir kür planlıyorum,2 ay boyunca sadece haftada 1 100mg Primobolan Depot yaptırmayı düşünüyorum.İşe yarar mı tek başına fazla ilaç kullanmaktan da korkuyorum.işin aslı Primobolan a yönelme sebebim yağsız kas kazanma mantığı,naturel olarak kolay bir şekilde 2-3 ayımı alır ama hep yağ kütlesi oluyor.(Beslenme ve supplement yönünden sıkıntım yok.)TAVSİYELERİNİZ İ BEKLİYORUM SAYGILAR.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # kuki 10-03-2014 10:37
100mg dozu sadece bayanlar alıyor. 200mg bile azdır ve 200mg primobolanı dünyada kullanan kimse kalmadı. Dozlar 300mg dan başlıyor. Yan etkisi dersen aspirin mide kanseri yapıyor mesela :-) ya hiç girilmeyecek yada cesaretli olacaksın ama dikkat edeceksin. Şimdi bu sporu 2 aya sığdırırsan olmaz. yaz geldi doğal olmuyor hade bakalım ilaca mantığıyla gidersen o zaman ne alırsan al düşünmeyeceksin . Ben sabırlıyım sporla ilerleyecem dersen doğal takviyeler al. Yağsız kas diyorsun. Ektoyum dedin zaten ektolar yağ depolamaz ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ayaz 12-04-2014 11:59
hocamm oncelikle s.a onemli bir sorum var bana acıl cevap verılmesını ar ederım hocam badıye başladım 2 ay calıştım kilo alamıyorum ve sonra megobol 250m bide testebalon aldım bide dianabol küre başladım tam 3 haftam bitti 8 haftalık kürden ve sonra ne duyayım eşim hamile ne gibi şeylerle karsılasabılırı m kafam cok bulanık cocuk sakat özurlu ne bıleyım allah gostermesın bu tar şeyler yaşayabılırmıyı m lütfen acıl cevap
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # atakan 13-04-2014 18:04
valla hocam çocuğu bilememyizde birşey olacanı sanmam okadar takma zaten testler yapılıyor zeka ve özürlümü diye bir sıkıntı olmaz
ama sizin 2 ayda küremi girdiniz bu spor geçmişi olmayan birine ne kazandırıcak ve 2 aylık birisi küre giriyorsa bence bunu sorgulamak lazım
ortada kas yok birşey yok ne kürü bu
ve kürü önerdilerse o insanlardan uzak dur sonra kendi sağlığınla uğraşmaya başlarsın
çocuğuna birşey olmaz korkma bende aynı olayı yaşadım birşey olmadı ama olmaz demekte değil bunuda belirtmek lazım saygılar moonstar yazar cevabı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # ahmet faruk türkmen 14-04-2014 03:21
ayaz hemen telasa girme. Steroid aldin kesin ozurlu olur diye bi sey yok. bu suna benzer. bir gripli hasta odaya girer. Odada 20 adam war. gripliden hastalik kapan ancak 3 kisi olur. Diger 17 si saglam cikar. yenge hanim hamileyken sunlari yapin birsey olmaz. 1- bolca vitaminli beslensin. 2- Polen kullansin. 3- Propolis kullansin 4- bolca ceviz yesin 5- bolca siyah cekirdkeli kuru uzum yesin. Bebek dogduktan sonrada anne sütüyle 2 yasina kadar devam etsin. Masallah mike tyson gibi cikar ;-) haa bu yazdiklarim salla felan degil. Saglam bilgi. Güvenebilirsin. Google dan arastir istersen.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # atakan 14-04-2014 17:16
proviron deca testo küründe kullanılmalımı ben 8 haftadır sabah akşam bir tablet alıyorum bıktırdıda
siz ustalar bu konuda görüşünüz nedir
teşekkürler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # atakan 14-04-2014 17:27
çinkoyu sabah akşam 1 er tablet zinco çinko alıyorum decayı 9 hafta kesip testo enetathe 15 hafta alıcam makalede 5.12 hafta alınmalı deniliyor ama saçlarım için iyi geliyor çinko ne yapmalıyım 3 hafta fazladan almamın zararı olurmu saygılar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # yigit 28-04-2014 02:24
1.80 boy 89 kilo 3 yıldır düzenli spor yapıyorum kol.42 kısacası sayın hocam kür yapmak istiyorum ilk kürüm her kafadan bir ses çıkıyor sizce ilk kürüm nasıl yapmalıyım 45cm artık görelim:)) önerilerinizi bekliyorum bench pres:125kg leg pres:300kg z bar ayakta kol:60kilo bu kilolar 1 yıldır aynı üzerlerine çıkamıyorum teşekkürler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # ahmet faruk türkmen 02-05-2014 04:11
burda kür programi tavsiyesi felan yazilmaz. Yanlis yerdesiniz. makale yazmislar yorumunuz varsa yapin yoksa program isi yeri degil.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # deniz 09-05-2014 10:51
Boldenon u omuzdan yaptırmak sizce nasıl olur riskleri varmı?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # On 23-10-2014 18:48
arkadaşlar ben 18 yasındayım bundan 3 sene once başlamıstım vücut geliştirmeye ve gecen sene kasları korumak için testerone kullandım ve sporu 3 ay önce bıraktım tek sıkıntım bi mont giyerken bile kollarım kasılıyo be kitleniyo bence hiç tafsiye etmiyorum elinizi bile sürmeyin kasılmalar bitsin diye tekrardan spora başladım :lol: o yüzden kullanmayın hiç ...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SP Google+ Badge

Facebook

Sizce kas gelişmesindeki en büyük etken nedir ?

OBA

online-body-antrenorluk

Son Yorumlar

KİMLER ONLINE

Şu anda 53 konuk çevrimiçi

KARIŞIK MAKALE